Bursa'da siyasi hayat (1961 - 1965)
Political life in Bursa (1961 - 1965)
  1. Tez No: 726725
  2. Yazar: ENES DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
27 Mayıs ve 1960'lı yılların etkisiyle değişime uğrayan Türk Siyaseti üzerine birden fazla çalışma yapılmıştır. Ülke siyasetini total bir şekilde analiz eden akademik çalışmaların tamamlanmasıyla beraber mahalli araştırmalar devam etmektedir. Bu durumdan mütevellit bu çalışmada Bursa ilinin 1961 ile 1965 arasında yaşadığı siyasi olaylar ve seçimler incelenmiştir. 1961'in kış aylarında yeni partilerin kurulmasıyla beraber ülke genelinde teşkilatlanma çalışmaları hız kazanmıştır. Bursa'da teşkilatlanma faaliyetlerinin yoğun olduğu illerin başında gelmiştir. 27 Mayıs sonrası Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da CHP ile CKMP teşkilatları yer alırken 21 Mart tarihinde Yeni Türkiye Partisi, 2 Nisanda ise Adalet Partisi kurulmuştur. Yeni kurulan bu partiler Demokrat Parti etkisinin yoğun olduğu Bursa CHP ve CKMP ile birlikte bu oylara sahip olmak adına kıyasıya bir yarışın içine gireceklerdir. Eski DP'lilerin il teşkilatlanmasında yer alması, ideoloji olarak benzerlikler barındırması sebebiyle AP diğer partilere nazaran kuruluşundan itibaren Bursa kamuoyuyla güçlü bir bağ kurmuştur. Böylelikle AP'nin Bursa şehrinde DP mirasına sahip çıkacağı ilk zamanlardan itibaren kendisini gösterecektir. 27 Mayısın etkileri Bursa'da kendisini hemen her bakımdan göstermiştir. Özellikle 1961 yılında 27 Mayıs aleyhine yaşanan olaylar ve akabinde yaşanan tutuklamalar halkın 27 Mayısı tasvip etmediğinin ilk işaretleridir. Bu hususta CHP, merkez ile taşrada 27 Mayıs lehine mitingler düzenlenmiş, yapılacak anayasa referandumu öncesi halkın desteğini aramıştır. Ancak kamuoyu gerek 27 Mayısı gerekse akabinde yaşanan Yassıada yargılamalarının müsebbibi olarak CHP'yi görmüştür. 9 Temmuz 1961 Anayasa referandumunda Bursa'nın % 52,9 hayır oyu kullanması yeni dönemi kabul etmediğini ilan ederken, 1961 genel seçimlerinde AP'nin şehirde birinci parti çıkması DP etkisinin devam ettiğini göstermektedir. Seçimle birlikte küçük partilerin şehirde etkisi kaybolurken CHP ile AP rekabeti öne çıkmıştır. 1963 yerel seçimlerine de yansıyan bu çekişmenin galibi AP olmuştur. Böylelikle AP, Demokrat mirasına sahip çıktığını Bursa'da göstermiştir.1965 genel seçimleri öncesi yaşanan olaylar ve etkileri partilerin Bursa'da yaptığı faaliyetler Türk siyasetinin en kesif dönemine tanıklık eden Bursa'yı inceleme hususundaki en önemli gerekçeleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
More than one study has been carried out on Turkish Politics, which has undergone changes under the influence of May 27 and the 1960s. With the completion of academic studies that analyze the Country's Politics in a total way, local studies continue. Based on this situation, in this study, the political events and elections in Bursa between 1961 and 1965 were examined. With the establishment of new parties in the winter months of 1961, organizational efforts throughout the country gained momentum. Bursa is one of the provinces where organizational activities are intense. After 27 May, CHP and CKMP organizations were located in Bursa, as in Turkey, while the New Turkey Party was founded on 21 March and the Justice Party on 2 April. These new established parties, together with Bursa CHP and CKMP, where the Democratic Party influence is intense, will enter into a fierce race to have these votes. Due to the fact that former DP members are involved in the provincial organization and have similarities in terms of ideology, the AP has established a strong bond with the public in Bursa since its establishment compared to other parties. This, it will show itself from the very first times that the EP will claim the legacy of the DP in the city of Bursa. The effects of May 27 showed itself in Bursa in almost every respect. Especially the events against May 27 in 1961 and the subsequent arrests are the first signs that the public did not approve of May 27. In this regard, the CHP held rallies in favor of May 27 in the center and in the countryside, and sought the support of the people before the constitutional referendum to be held. However, the public saw the CHP as the perpetrator of the Yassıada trials that took place both on May 27 and after it. While Bursa's 52,9% no vote in the 9 July 1961 Constitutional referendum declared that it did not accept the new era, the AP's being the first party in the city in the 1961 general elections shows that the DP influence continues. While the influence of small parties in the city disappeared with the election, the rivalry between CHP and EP came to the fore. The winner of this conflict, which was also reflected in the 1963 local elections, was the AP. Thus, the EP showed in Bursa that it embraced its Democrat legacy. The events and their effects before the 1965 general elections, the activities of the parties in Bursa, constitute the most important reasons for examining Bursa, which witnessed the most intense period of Turkish politics.