Meme invaziv duktal karsinomu ve fibroadenomunda matriks metalloproteinaz 9 ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin düzeylerinin araştırılması
Investigation of matrix metalloproteinase 9 and neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels in breast invasive ductal carcinoma and fibroadenoma
  1. Tez No: 726724
  2. Yazar: ÖZLEM UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Meme kanseri tedavi sürecinde benzer özelliklere sahip hasta gruplarında tedavi yanıtı değişken olmaktadır. Bu da prognozu etkileyen başka faktörler olduğunu ve yeni prognostik belirteçlere ihtiyaç duyulduğunu düşündürmektedir. Tümör invazyon ve metastazında anahtar moleküllerden biri ECM elemanlarıdır. ECM, tümör dokusunun büyümesi ve tümör hücresinin yayılımını önlemek için primer bir bariyer olarak görev yapar. Kanser hücreleri, bu bariyeri aşmak için metalloproteinazları kullanırlar. NGAL stres altındaki hücreden sentezlenir. Plazmada serbest veya MMP-9 ile kompleks halinde bulunabilir. Bu çalışmada; meme invaziv duktal karsinom, fibroadenom hastalarında ve sağlıklı kontrol grubunda serum NGAL ve MMP-9 düzeylerini belirleyerek, bilinen prognostik faktörlerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, 2014 eylül ve 2015 eylül ayları arasında Genel Cerrahi Kliniği tarafından yeni tanı almış olan IDC ve FA'lu 60 hasta (30 IDC, 30 FA) ve 28 kontrol grubu alındı. Hastaların kanları operasyon öncesi alındı. Tüm olguların serumlarında, MMP-9 ve NGAL düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi. NGAL düzeylerini IDC ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bulurken (p0.05). MMP-9 düzeyleri ise, gruplar arasında, istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). MMP-9 ile tümör evresi ve c-erbB-2 arsında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Breast cancer patients with similar properties give variable responses to treatment. So, this suggests that there are other factors influencing the prognosis and emphesizes the need for new prognostic markers. One of the key molecules in tumor invasion and metastasis is ECM components. ECM acts as a primary barrier to prevent the tumor cell growth and spread. Cancer cells use metalloproteinases to overcome this barrier. NGAL is synthesized from cells under stress. It may exist as free or complexed with MMP-9 in plasma. In our study; we aimed to determine the serum NGAL and MMP-9 levels and investigate the relationship between known prognostic factors in breast IDC, FA patients and in healthy control group. The study was undertaken between september 2014-2015 and 60 newly diagnosed IDC and FA (30 IDC, 30 FA) patients by General Surgery Clinic and 28 controls were included. Blood samples of patients were drawn before the operation. NGAL and MMP-9 serum levels were determined by ELISA method. We found statistically significant difference in NGAL levels between the IDC and control groups (p0.05). The MMP-9 levels between the groups were not statistically significant (p>0.05). There were no statistically significant relationship between MMP-9 and tumor stage and c-erbB-2 (p>0.05).