Farklı Tetranychus urticae koch (Acari:Tetranychidae) popülasyonlarına bazı akarisitlerin etkileri
The effects of some acaricides on different Tetranychus urticae koch (Acari:Tetranychidae) populations
- Tez No: 726728
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Antalya ve Mersin illerinde patlıcan yetiştirilen alanlardan alınan ve laboratuvar ortamında yetiştirilen hassas Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) (GSS) popülasyonları üzerinde, milbemectin, etoxazole aktif maddeli akarisitlerin ve Entomopatojen fungus Paecilomyces fumosoroseus'un akarlar üzerinde duyarlılık düzeyleri belirlenmiştir. T. urticae popülasyonları 2017 yılında toplanmıştır. Çalışmada kullanılan aktif maddelerin 1/5 Tarla Dozu (TD), TD ve 5 x TD dozları popülasyonların yumurta, ergin öncesi (nimf) ve ergin dönemlerine uygulanmıştır. Deneme sonuçlarında T. urticae popülasyonlarının etoxazole karşı yumurta ve nimf dönemleri, milbemectin'e karşı yumurta, nimf ve ergin dönemleri, P. fumosoroseus'a nimf ve ergin dönemlerinin oldukça duyarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, susceptibility levels were determined against acaricides with active substance milbemectin, etoxazole and entomopathogenic fungus Paecilomyces fumosoroseus on sensitive Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) (GSS) populations taken from eggplant growing areas in Antalya, Mersin provinces and grown in laboratory. T. urticae populations were collected in 2017. 1/5 Field Application Dose (TD), TD and 5 x TD doses of the active substances used in the study were applied to the egg, pre-adult (nymph) and adult stages of the populations. In the results of the study, it was found that egg and nymph stages of T. urticae populations against etoxazole, egg, nymph and adult stages against milbemectin, nymph and adult stages against P. fumosoroseus were found to be quite sensitive.