Silifke (İçel)'de çilekte zararlı Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)'nin bazı akarisitlere karşı direnç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of resistance levels of strawberry pest, Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) against some acaricides in Silifke (İçel)
- Tez No: 453440
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin en önemli çilek üretim bölgesi olan Silifke (İçel) ilçesinde 5 farklı çilek tarlasından toplanan Tetranychus urticae popülasyonlarının spiromesifen, etoxazole, abamectin ve tebufenpyrad etkili maddeli akarisitlere karşı direnç düzeyleri bioassay ve biyokimyasal yöntemlerle belirlenmiştir. Hassas ve tarla popülasyonlarının LC50 değerlerine bağlı olarak spiromesifen, etoxazole, abamectin ve tebufenpyrad için popülasyonlarda belirlenen direnç düzeyleri sırasıyla 4.615-9.739, 6.805-15.396, 2.396-7.862 ve 5.511-12.470 kat arasında değişmiştir. Farklı T. urticae popülasyonlarının esteraz ve glutathion S-transferaz (GST) enzim değerleri kinetik olarak okunmuştur. Tarla popülasyonlarının esteraz ve GST değerleri sırasıyla 7.728-10.698 ve 5.929-7.565 mOD/min/mg protein arasında bulunmuştur. Hassas popülasyon için ise bu enzim değerleri sırasıyla 3.839 ve 5.496 mOD/min/mg protein olarak saptanmıştır. Çalışma sonuçlarına bağlı olarak Silifke'de 5 farklı çilek tarlasından toplanan T. urticae popülasyonları için 4 farklı akarisitin detoksifikasyonunda esteraz ve GST enzimlerinin önemli rol oynayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the resistance levels of Tetranychus urticae populations collected from five different strawberry fields in Silifke (İçel), the most important strawberry production area of Turkey, against spiromesifen, etoxazole, abamectin and tebufenpyrad were determined by bioassay and biochemical methods. According to LC50 values of susceptible and field populations, the resistance ratios changed between 4.615-9.739, 6.805-15.396, 2.396-7.862 and 5.511-12.470 fold for spiromesifen, etoxazole, abamectin and tebufenpyrad, respectively. Esterases and glutathione S-transferases (GST) levels of different T. urticae populations were determined by using the kinetic enzyme assay. The esterases and the GSTs levels of field populations were found between 7.728-10.698 and 5.929-7.565 mOD/min/mg protein, respectively. While, the level of these two enzymes were found to be 3.839 and 5.496 mOD/min/mg for protein susceptible population, respectively. As conclusion, the esterase and GST enzymes may play an important role in detoxyfication of these four acaricides for different T. urticae populations collected from five strawberry fields in Silifke, Turkey.