İşkodra (İskenderiye) Sancağı (1485-1570)
The Sanjak of skoder (1485-1570)
- Tez No: 72676
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞKODRA (İSKENDERİYE) SANCAĞI (1485-1570) Jülide AKYÜZ Danışman: Yrdr. Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI 1998, Sayfa: Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI İşkodra (İskenderiye) şehri, Arnavutluk'un kuzeybatısında, Adriyatik kıyısında yer almaktadır. Şehrin tarihi süreci M.Ö. 604 yılına kadar uzanmaktadır. Arnavutluk'un kuzey kesimi dağlık ve elverişsiz bir arazi yapısına sahip olup, bu arazi koşullan İşkodra şehri için de söz konusudur. Osmanlılar, uzun süren mücadelelerden sonra 1479 yılında şehri ele geçirmişlerdir. Osmanlılar tarafından uygulanan iskân politikası, bütün Rumeli'de olduğu gibi İşkodra için de geçerlidir. Ocaklık olarak tahsis edilen sancağın ilk beyi Yusuf Bey' dir.. XV. yüzyılda sancak statüsünde yer alan şehir pek çok ünlü şahsiyetin idaresinde yönetilmiştir. 1517'de şehrin subaşısı olan Evrenosoğlu Gazi Bey bu şahsiyetlerden birisidir. Elimizdeki defterlere göre 1485 ve 1570 yıllarında nüfus hareketliliği değişiklik arzetmektedir. 1485'de şehrin % 80'i gayr-i müslim iken, 1570'de bu oran % 20 civarına düşmüştür. Bunun aksine Müslüman nüfus 1570'de % 80'lik bir orana yükselmiştir. Yani bir yüzyıl boyunca bölgede İslâmî etkinin arttığı görülmektedir. İstanbul'a varan yol güzergâhlarından birinin üzerinde bulunan İşkodra şehri özellikle XVII. yüzyıldan itibaren ticari faaliyetlerini artırmıştır. Şehirde değişik meslekII dallan bulunup; en yoğunu debbağcılıktır. Bunun yanında sarraf, nalbant, takyeci, başmakçı gibi mesleklere de rastlanmaktadır. İşkodra'nın köylerinde ise; halkın büyük bir kesimi zirai üretim ile uğraşmaktaydı. Buğday, arpa, dan yetiştirilen en fazla yetiştirilen mahsullerdir. Bununla birlikte şıra üretimi de önemli bir gelir oluşturmaktadır. Bölgede tımar sisteminin başarıyla uygulandığı söylenebilir. Toprakların çoğu tımar gelirlerine ayrılmış olup, 1485 yılında vakıf topraklar daha çoktu. Mirî arazinin yaklaşık % 70'ini tımarlar, % 20'sini zeametler ve % 10'unu da haslar oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE SANJAK OF SKODER (1485-1570) JÜIide AKYÜZ Supervisor: Yrdr. Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI 1998-Page: Jury: Yrd. Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI İşkodra (Alexsandria) occupies a place on the northwest of Albania and on the coast of Adriatic. The historical process of the city extends to M.Ö. 604. The north part of Albania has a mountainous and inconvenient land structure and these land conditions are the same in İşkodra. After the long wars, Ottomans conquested the city in 1479. As in the all Rumelia, the policy of settling which was practised by Ottomans became valid for İşkodra after its conquest. The first Bey of the sanjak which was assigned as ocaklık was Yusuf Bey. The city which took place in the status of sanjak in 15th century was administrated under the lots of famous people. Evrenesoğlu Gazi Bey who became subaşı of the city was one of them. According to the note books in our hand, the moving of population shows change in 1485 and in 1570. In 1485 while eighty per cent of city were non-Moslem, in 1570 this proportion decreased about % 20. Contrarily, population of the Moslem raised to % 80 in 1570. Namely it has been seen that Islamic influence increased in the region throughout a century. İşkodra which is on one of the courses arriving in İstanbul developed its commercial activities since 17th century. There are many various professional branchs and the most important of them is tanning. Besides professions like money changing, farriery, takkecilik and shoemaking (başmakçılık) were seen.II dallan bulunup; en yoğunu debbağcılıktır. Bunun yanında sarraf, nalbant, takyeci, başmakçı gibi mesleklere de rastlanmaktadır. İşkodra'nın köylerinde ise; halkın büyük bir kesimi zirai üretim ile uğraşmaktaydı. Buğday, arpa, dan yetiştirilen en fazla yetiştirilen mahsullerdir. Bununla birlikte şıra üretimi de önemli bir gelir oluşturmaktadır. Bölgede tımar sisteminin başarıyla uygulandığı söylenebilir. Toprakların çoğu tımar gelirlerine ayrılmış olup, 1485 yılında vakıf topraklar daha çoktu. Mirî arazinin yaklaşık % 70'ini tımarlar, % 20'sini zeametler ve % 10'unu da haslar oluşturmaktaydı.