Yöneticilerde verimlilik ve etkinlik vizyonu Erzurum işletmelerinde bir uygulama
The vision of productivity and activity in management an application on institutes in Erzurum
  1. Tez No: 72677
  2. Yazar: İBRAHİM ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS YÖNETİCİLERDE VERİMLİLİK VE ETKİNLİK VİZYONU ERZURUM İŞLETMELERİNDE BİR UYGULAMA İbrahim ACAROĞLU Danışman: Doç. Dr. Nurullah GENÇ 1998 -SAYFA: 128 Jüri: Doç. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI ÖZET: Günümüz iş dünyasında varlığını sürdüremeyen şirketlerin, örgütlerin başarısızlık nedenlerini incelediğimiz zaman, örgütlerin rekabetçi bir verimlilik düzeyini tutturamadıklarını görmekteyiz. Halbuki uzun dönemde, ulusal ekonomik ve toplumsal kalkınma için en önemli kaynağın verimlilik olduğu göz ardı edilmemelidir. Aynı zamanda, verimlilik yöneticilerin etkinliğinin de bir ölçüsüdür. Yönetim faktörünün örgütsel verimliliği doğrudan etkileyen önemli konuların başında geldiği tartışmasız bir gerçektir. Günümüz yönetiminde karşımıza pek sık çıkan kavramların başında, yönetimde verimlilik ya da yönetici verimliliği olduğu halde işletmenin başarısını doğrudan etkileyen yönetici ve yönetici verimliliği kavramlarına pek önemsenerek değinilmediği gözlenmektedir. Çağımız yöneticisi; zamanı iyi kullanan, yetki devreden, ekip çalışmasına önem veren ve liderlik niteliklerine sahip yöneticiler olmalıdır. Günümüzde hemen her işletme, değişen ekonomik şartların ve tüketici tercihlerinin ışığında kendini yoğun rekabet ortamı içinde bulmaktadır. Sürekli rekabet ile tüketicinin artık daha bilinçli olması, ne istediğini iyi bilmesi ve bunu elde etmeye çalışması, işletmelerin değişen bu yeni şartlarda var olabilmek için teknolojik yenilikler ve yönetim biliminden faydalanma gereğini ortaya çıkarmıştır. İşletmelerin branşlarında uzmanlaşmış nitelikli yöneticileren ve gerçek liderlere ihtiyaçları olduğu göz ardı edilmemektedir. Tüm bu değişimler, işletme adını verdiğimiz örgütlerde de büyük ölçüde değişime ve gelişmelere neden olmuş ve olmaktadır. İşletmeler, amaçlarını gerçekleştirebilmek, başka bir deyişle kâr elde ederek, hayatlarını devam ettirebilmek için, yeni stratejiler belirlemek ve iş görme yöntemlerini benimsemek durumundadır. Başarıyı örgütler değil, insanlar elde etmektedir. Örgütlerde çalışanlara yol göstermek, onları motive etmek ve işlerini daha fazla severek, isteyerek yapmalarını sağlamaya çalışmak, yeni davranış tarzlarının ve yönetim-yönetici stratejilerinin oluşmasına neden olmuş ve olmaktadır. Bunun neticesinde gerçek yöneticiler (lider), hem insanları hem de örgütü geliştirerek amaçlarına ulaşabileceklerini görmüşlerdir. Günümüz yöneticisi, işletmenin tüm birimleriyle (çalışanları ile) bütünleşmiş, aynı düşünce reformunu paylaşan, kendine güvenen, sorgulamaya açık, sorunlara hakim ve onlara çözüm üretebilen, (duygularına ve kendine hakim olabilen) yöneticiliğin hem bir sanat ve hemde bir bilim olduğunun bilincinde vizyon sahibi kişiler olmalıdır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis THE VISION OF PRODUCTIVITY AND ACTIVITY IN MANA GEMENT AN APPLICATION ON INSTITUTES IN ERZURUM Ibrahim ACARO?LU Supervisor : Doç. Dr. Nurullah GENÇ 1998-PAGES: 128 Jury : Doç. Dr. Nurullah GENÇ Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI ABSTRACT: While examining the failures of the companies and organizations which are not able to survive in today' s business world, we see that organizetions are not able to reach a level of competitive productivity. Whereas, it should not be forgotten that the most impartant source for national, economic and social progress is the productivity when a long period is considered. At the same time, producivity is a measure for the activities of the managers. It is a fact that the management factor is one of the leading factors that directly affect the organizational producivity. It is observed that manger and manager producivity concepts are not considered important enough though that often face us in today' s management. The manager in our time is to have the qualities of using the time weel, transfering the authority, attaching importance to group-working and having the qualities of a leader. Almost all the companies today find themselves in a rivalry in the light of changing economik conditions and consumer preferences. There has been the necessity for the companies to make use of technological innovations and management science in order to be able to go on existing in these changing new conditions, out of the fact that consumer is more consciousrv now by means of continual rivalry, that he knows weel what he wants and that the struggles to acquire it. It must not be ignored that companies are in need of real leaders and qualified managers. All these changes have been leading to large-scale changes and developments in the organizations we have named“companies”. Companies are to survive by making profit. Success is acquired by men, not by organizations, to motive them and enable them to work willingly, have caused new styles of behaviour and manager-management strategies to come into light, in consequence, real managers have seen that they can realize their goal by developing men and the organization. Today' s manager must ; be in complete co-ordination with all the units of company; share the same thought reform; trust himself; be open to be questioned; dominate over problems and able to produce solutions to them ; and realize that being a manager is both an art and science.