İstanbul arkeoloji müzelerinde bulunan S. Severus sikkeleri
Septimius Severus coins in İstanbul archaeology museums
  1. Tez No: 72675
  2. Yazar: VEDAT KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ'NDE BULUNAN SEPTİMİUS SEVERUS SİKKELERİ Vedat KELEŞ Danışman : Doç Dr. Cevat BAŞARAN 1998 - Sayfa : 128 Jüri : Doç. Dr. Cevat BAŞARAN Çalışmamızda, Roma İmparatorluğu' nun önemli Kaiserlerinden biri olan Septimius Severus'un istanbul Arkeoloji Müzeleri' nde bulunan 162 adet sikkesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Septimius Seyerus ( 193 -211 ), tarihçiler tarafından, tahtı askerlerinin ve eyaletlerin desteğiyle ele geçiren, zorba ve Doğu siyasetine en fazla önem veren kaiser olarak tanımlanmıştır. Bu çerçeve içerisinde, ilk bölümde konuyla bir bütünlük sağlamak amacıyla Antik Çağda sikkenin ortaya çıkışı, gelişimi, özellikleri ve Roma sikkelerinin genel özelliklerine kısaca değinilmiş, Septimius Severus Biyografisi'yle asıl konuya giriş yapılmıştır. ilkin, çoğu Roma darphanesi olmak üzere Emesa ve Laodicea darphanelerinde basılan sikkelerin ön, arka yüz yazı ve betimleri ele alınmış, bu yazı ve betimlerin sikke kronolojilerinin oluşturulmasında sağladıkları katkılar üzerinde durulmuştur. Daha sonra, sırasıyla sikkelerin birimleri, basıldıkları darphaneler, plastik sanattaki portreler ve Anadolu darph Severus sikkeleri arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Küçük görüntüler olan sikkelerin üzerindeki portrelerin de, büyük sanat eserlerinin sitilini yansıttıkları görülmüştür. Sonuçta, sikkelerin özellikle Severus döneminde, Roma dünyası içerisinde ekonomik anlamda bir değişim aracı olmalarından daha önemlisi; İmparatorun ve Devletin propagandasını yapmaya yönelik bir araç olarak, yoğun bir şekilde kullanıldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SEPTIMUS SEVERUS COINS in ISTANBUL ARCHAEOLOGY MUSEUMS Vedat KELEŞ Supervisor : Asc. Prof Cevat BAŞARAN 1998 - Page : 128 Jury : Asc. Prof Cevat BAŞARAN This study aims to evaluate 162 coins of Septimius Severus, one of the important Kaiser of Roman Empire in Istanbul Archaeological Museums. As a Kaiser Septimius Severus ( 193-211 ) is known is a tyran, and who obtained the throne with the sport of soldiers and other states, and who pays much attention to the eastern policy by historians. In order to make an introduction to the subject within this framework, the use of coins in ancient world, their development, characteristic, the general features of Roman coins were shortly handled ; The Biography of Septimius Severus is the introduction to the main susject First, front and back side writtings and pictures of the coins produced in Emesa and Laodicea mints as well as the ones mostly produced in Roman mint the uses of writtings and pictures in the formation of coin chronology were focused on. Later, a comparison was made on the units of the coins, the mints in which they were compared with Anatolian Severus coins. It was seen that the pictures on small coins reflect great works of art. Finally, we reached the conclusion that the coins were an important means for goverment propaganda of the empire and the state as well as being an important means of exchange within Roman world.