Lenfödemli bireylerde farklı basınçlarla uygulanan kompleks dekonjestif fizyoterapinin deri ve deri altı doku kalınlığı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of complex decongestive physiotherapy applied with different pressures on skin and subcutaneous tissue thickness, functionality and quality of life in individuals with lymphedema
  1. Tez No: 726770
  2. Yazar: ELİF DUYGU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN, PROF. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı lenfödemi olan bireylerde farklı basınçlarla uygulanan kompleks dekonjestif fizyoterapinin deri ve deri altı doku kalınlığına etkisini değerlendirmekti. Çalışmaya kol lenfödemine sahip 21 birey katıldı. Bireylerin deri ve deri altı doku kalınlıkları el dorsumu, bilek voları, ön kol dorsumu, ön kol voları, kol dorsumu, kol voları, olmak üzere 6 referans noktasından ultrason ile, ekstremite hacimleri volümetrik ölçüm ile, ekstremitelerin çevresi çevre ölçümü ile, dokudaki serbest ekstraselüler sıvı doku yüzdesi dielektrik sabiti ile, yaşam kalitesi Lenfödem Yaşam Kalitesi Anketi ile, üst ekstremite fonksiyonu Q-DASH ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ile, fiziksel aktiviteleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form ile, tedaviden görülen fayda Hasta Fayda İndeksi-Lenfödem ile ve tedavi süresindeki konfor vizuel analog skala ile değerlendirildi. Düşük bandaj basıncı (20-30 mmHg) (n:11) ve yüksek bandaj basıncı (45-55 mmHg) (n:10) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılan bireylere 4 hafta kompleks dekonjestif fizyoterapi uygulandı. Bireyler tedavi öncesi, 1., 10., tedavi sonu ve üç ay sonra takipte değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of compression bandage applied with different pressures on skin and subcutaneous thickness in individuals with breast cancer-related lymphedema. 21 individuals with stage 2 unilateral lymphedema participated in the study. Skin and subcutaneous thicknesses, extremity volumes, circumference measurement of extremities, free extracellular fluid tissue percentage, quality of life, upper extremity function, sleep quality, physical activity levels, treatment benefit, comfort during treatment were evaluated respectively by ultrasound from 6 reference points as dorsum of hand, wrist volar, forearm dorsum, forearm volar, arm dorsum, arm volar, volumetric measurement, dielectric constant, Lymphedema Quality of Life Questionnaire, Q-DASH, Pittsburgh Sleep Quality Index, International Physical Activity Questionnaire Short Form, Patient Benefit Index-Lymphedema, and visual analog scale. Complex decongestive physiotherapy was applied to individuals randomly divided into two groups, low (20-30 mmHg) (n:11) and high bandage pressure (45-55 mmHg) (n:10). Individuals were evaluated before treatment, at 1st, 10th, end of treatment, and at 3 months follow-up.