Manuel lenf drenajının farklı vücut bölgelerindeki kardiyovasküler cevaplar, ağrı eşiği, çevre ölçümü ve yorgunluk üzerine akut etkileri
The acute effects of manual lymphatic drainage on cardiovascular responses, pain thresold circumference measurement and fatigue
  1. Tez No: 496873
  2. Yazar: MURAT ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Manuel lenf drenajı (MLD) lenfödem, kronik venöz yetmezlik ve romatoid hastalıklar gibi çok geniş bir perspektifteki hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı vücut kısımlarına (boyun, karın, anastamoz, kol ve bacak) uygulanan MLD'nin kardiyovasküler cevaplar (kalp atım hızı, kan basıncı), solunum frekansı, ağrı eşiği, çevre ölçümü ve yorgunluk üzerine akut etkilerini incelemektir. Çalışmaya sağlıklı 10 kadın ve 20 erkek gönüllük esasıyla katıldı. Farklı vücut kısımlarına uygulanan MLD öncesinde ve sonrasında kalp atım hızı (KAH), sistolik kan basıncı (SKB) ve diyastolik kan basıncı (DKB), solunum frekansı, oksijen saturasyonu, ağrı eşiği, ağrı toleransı, çevre ölçümü ve yorgunluk değerlendirildi. OMRON tansiyon aleti ile KAH, SKB, DKB, Baseline marka algometre ile ağrı eşiği ve toleransı, esnemeyen mezura ile çevre ölçümü, pulsoksimetre ile oksijen saturasyonu ve VAS ile yorgunluk değerlendirildi. Boyun bölgesine uygulanan MLD sonrasında SKB'de (p=0,002) ve DKB'de (p= 0,004) anlamlı derede azalma; karın bölgesine yapılan uygulamadan sonra DKB'de anlamlı derecede artış (p= 0,038); kol bölgesine KAH'da azalma (p=0,04) ve SKB'de anlamlı derecede azalma (p=0,000) olduğu tespit edildi. Ayrıca anastamoz bölgesinde SKB'de artış yönündeki değişiminin istatistiksel olarak anlamlı düzeye yakın (p= 0,054) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Manual lymphatic drainage (MLD) is used in a wide range of diseases, such as lymphedema, chronic venous insufficiency, and rheumatoid diseases. The purpose of this study is to investigate the acute effects of MLD on different body parts (neck, abdomen, anastomosis, arm and leg) on cardiovascular responses (heart rate, blood pressure), respiratory frequency, pain threshold, Ten healthy women and 20 men participated in the study voluntarily. Heart rate, systolic blood pressure and diastolic blood pressure (DBP), respiration frequency, oxygen saturation, pain threshold, pain tolerance, environment measurement and fatigue were evaluated before and after MLD applied to different body parts. With OMRON sphygmomanometer, heart rate, SBP, DBP; with Baseline algometer, pain threshold and tolerance; with unstretched tape measure, circumferential measurement; with pulse oximeter oxygen saturation and with VAS, fatigue were evaluated. Significant reduction in post-MLD SBP (p = 0.002) and DBP (p = 0.004) in the neck region; significant increase in DBP after abdominal administration (p = 0.038); (p = 0.04) and a significant decrease in SBP (p = 0.000). It was also found that the change in the increase in SBP in the anastomotic region was close to statistically significant level (p = 0.054).