Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi cerrahi bölümüne başvuran hastaların COVID-19 farkındalığının ve bulaş yönünden diş hekimine gitme endişesinin değerlendirilmesi
Evaluation of COVID-19 awareness and concerns ofpatients admitted to oral and maxillofacial surgery, Faculty of Dentistry, Cumhuriyet University
- Tez No: 726783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MAVİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi bölümüne başvuran yetişkin hastaların COVID-19 pandemisiyle ilgili bilgilerini ve diş hekimine gittiğinde COVID-19 bulaşma endişelerini incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Veriler karşılıklı görüşme yoluyla elde edilmiştir. Evreni belli olmayan örneklem hacmi formülüne göre (n=t2pq/d2) 385 kişi örnekleme alınmıştır. Araştırma verilerinin tanımlanmasında frekans ve yüzde (%) dağılımı kullanılmıştır. Açık uçlu sorulardan elde edilen veriler kategorize edilerek değerlendirilmiştir. Değişkenler pearson ki-kare analizine göre yapılmıştır. Çalışmaya katılanların büyük bir çoğunluğu COVID-19 endişesi taşımaktadır. Bu endişe nedeniyle insanlar, acil olmayan dental işlemleri için diş hekimine başvurmaktan çekinmektedir. Kliniğe başvuran insanların endişelerini anlayıp çözümler üreterek birey ve toplumun ağız ve diş sağlığının devamlılığı sağlanabilir. Pandemiyi sonlandırıp normal iş akışımıza dönebilmek için en güvenli bağışıklık kazanma yolu ise aşılanmadır. Yaş, cinsiyet, eğitim, kronik hastalıkların varlığı ve COVID-19 endişesi de COVID-19'a karşı aşılanmayı etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the information of adult patients admitted to the Sivas Cumhuriyet University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, about the COVID-19 pandemic and their concerns about COVID-19 contamination when they go to the dentist. The data were obtained through face to face interviews. According to the sample size formula with unknown population (n=t2pq/d2), 385 people were taken into the sample. Frequency and percentage (%) distribution were used to define the research data. The data obtained from the open-ended questions were categorized and evaluated. The variables were analyzed according to pearson chi-square analysis. A large majority of the participants in the study are concerned about COVID-19. Because of this concern, people are hesitant to contact the dentist for non-urgent dental procedures. By understanding the concerns of the people applying to the clinic and creating solutions, the continuity of oral and dental health of the individual and society can be ensured. The safest way to gain immunity to end the pandemic and return to our normal workflow is by getting vaccinated. Age, gender, education, the presence of chronic diseases and COVID-19 concern can also affect vaccination against COVID-19.