Study of the ghrelin hormone and biochemicai parameters in the blood of patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastaların kanındaki ghrelin hormonu biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 726792
  2. Yazar: KHALID SHAKIR MHMOOD AL-MILAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALİD SHAALAN SAHAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hücre dışı sıvılardaki sıvı, elektrolit ve asit dengesi, böbrekler nihai metabolitleri uzaklaştıramadığında etkilenir. En azından, günlük görevlerinin hiçbirini en az üç ay boyunca yapamayacak. Böbrek yetmezliği olan hastalar, kanlarında herhangi bir biyobelirteç olup olmadığını görmek için incelenmiştir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda hormon oranında herhangi bir ilişki veya değişiklik olup olmadığını belirlemek için böbrek yetmezliği olan hastalardaki ghrelin hormon oranını sağlıklı kontrollerle ölçmek ve karşılaştırmak mümkün olmuştur. Katılımcıların sağlığını değerlendirmek için bir dizi biyokimyasal belirteç kullanıldı. Bunlara üre seviyeleri, kreatinin konsantrasyonları, ürik asit seviyeleri, albümin seviyeleri, toplam protein seviyeleri, alkalin fosfataz konsantrasyonları, trigliserit konsantrasyonları, kolesterol seviyeleri ve ayrıca HDL, LDL ve VLDL seviyeleri (VLDL) dahildir.
Özet (Çeviri)
Fluid, electrolyte, and acid balance in extracellular fluids are all affected when kidneys fail to remove the final metabolites. At the very least, he or she will be unable to do any of their daily tasks for at least three months. Patients with renal failure were studied to see whether any biomarkers were present in their blood. it was possible to measure and compare the ghrelin hormone ratio in patients with renal failure to that in healthy controls in order to determine whether there was any association or change in the hormone's ratio in patients with renal failure. An array of biochemical markers was in order to determine a person's health. These included urea levels, creatinine concentrations, uric acid levels, albumin levels, total protein levels, alkaline phosphatase concentrations, triglycerides concentrations, cholesterol levels, as well as HDL, LDL, and VLDL levels (VLDL).