Sağlıklı gebelerin serum ghrelin, leptin, lipid profili ve büyüme faktörleri ile yenidoğan doğum ağırlıkları arasındaki ilişki
Relation among serum ghrelin, leptin levels of the healthy pregnant women and the growth factors, lipid profile and neonatal birth weights
  1. Tez No: 225860
  2. Yazar: FİLİZ SAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLENGÜL NADİRGİL KÖKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Büyüme ve gelişme. hücrelerden dokuların oluşması ve bunların işlevsel olabilmesi için başkalaşması ve olgunlaşması ile karakterizedir. Fetal büyüme maternal ve plasental çevrenin fetüs ile karşılıklı etkileşimi sonucu fizyolojik gereksinimlerin karşılanması ile oluşur. Fetal hormonlar büyümeyi metobolik ve mitojenik etkileri aracılığı ile düzenler.Gebelikte ghrelin ve leptin fizyolojisi yeni araştırma konularını oluşturmakta ve bu konuda sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Ghrelinin plasental lokalizasyonun olması ve büyüme hormonu ile ilişkisinin bilinmesi gebelikte fetal büyümede rolü olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda; büyüme hormonu salınımı ve enerji hemostazında etkili olduğu bilinen ghrelin. leptin ve diğer büyüme hormonlarının gebelerde serum konsantrasyonları ve bunun varsa yenidoğan doğum ağırlıkları. plasental ağırlığı ve doğum şekli üzerine etkisini araştırdık.Çalışmamıza 19-36 yaşları arasındaki 36 tane sağlıklı tekiz gebe dahil edildi. Olguların birinci. ikinci. üçüncü trimester visitlerinde rutin değerlendirmeleri yapıldıktan sonra 10 saatlik açlık venöz kanı alınıp; ghrelin. leptin. prolaktin. lipid profili (Kolesterol. Trigliserit. LDL. HDL). insülin benzeri growth faktör I (IGF-I) ve IGF-II hormonları değerlendirilmek üzere serumları -80 oC'de saklandı. Aynı gebelerin doğum sırasında kendilerinden ve yenidoğanlarından kordon kanlarıda alınarak yine aynı parametreler çalışılmak üzere serum örnekleri aynı şartlarda saklandı. Doğum şekli. gebelerin doğum kilosu. plasenta ağırlığı ve yenidoğanların doğum kiloları doğum sonrası kaydedildi.Gebelerin her üç trimester izlemlerinde; gebelik haftası ilerledikçe kilo. total kolesterol. trigliserit. LDL. prolaktin düzeylerinin arttığı. IGF-I serum düzeylerinin gebelik haftası ilerledikçe azaldığı saptandı. İstatistiksel anlam ifade etmemekle birlikte gebelerin serum ghrelin düzeylerinin trimester ilerledikçe azaldığı ve leptin düzeylerinin trimester ilerledikçe arttığı gözlendi.Gebelerin doğum anındaki biyokimyasal parametrelerin doğum şekline etkisi incelendiğinde; maternal doğum kilosu ve leptin düzeylerinin istatistiksel anlamlı olarak sezaryen ile doğum yapanlarda yüksek seyrettiği saptandı.Bebek kilosu ile gebelerin doğumdaki biyokimyasal parametreleri arasında korelasyona bakıldığında IGF-I ile negatif istatistiksel anlamlı korelasyon saptandı. Plasenta ağırlığı ile bebeklerin biyokimyasal parametreleri arasındaki korelasyon değerlendirildiğinde istatistiksel anlamlı bulgu saptanmadı. Plasenta ağırlığı ile gebelerin doğumdaki biyokimyasal parametreleri arasında kilo ile pozitif istatistiksel anlamlı korelasyon saptandı.Çalışmamızda gebelik ilerledikçe; Ghrelin. IGF-I düzeyleri düşmekte. leptin düzeyleri ise kilo ile korele olarak artmaktadır. Ancak Ghrelin. leptin ve diğer büyüme faktörlerinin gebelikteki etkilerini ve yenidoğan ağırlığına etkilerini değerlendirmek için daha fazla sayıda olguyu içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Growth and development is characterized by formation of the tissues from the cells and transformation and maturation of the same to be functional. Fetal growth takes place with satisfaction of the physiological needs in consequence of the mutual interaction of the maternal and placental environment with the fetus. The fetal hormones regulate the growth through their metabolic and mitogenic impacts.The ghrelin and leptin physiology in pregnancy constitutes the new research topics and there is limited number of studies on this topic. The placental localization of ghrelin and the knowledge of its relation with the growth hormone lead to think that it may play a role in fetal growth during pregnancy. In our study, we have searched the impact of ghrelin, leptin and the other growth hormones, known to be influential on the human growth hormones emission and the energy homeostasis, on the serum concentrations in the pregnant women, and the impact of this. If any, on the neonatal birth weights, placental weight and the manner of birth.Thirty-six healthy singleton pregnant women between 19 and 36 gestational weeks have been included in our study. After the routine evaluation of the cases have been made at the first, second and the third trimester visits. The 10-hour hunger venous blood has been drawn and their serums have been stored at -80oC so as to evaluate the ghrelin, leptin, prolactin, lipid profile (Cholesterol, Triglyceride, LDL, HDL), the insulin-like growth factor I (IGF-I) and IGF-II hormones. During the birth, the cord bloods has also been drawn from the same pregnant women and their newborns and the serum samples of these bloods have been stored under the same conditions to work on the same parameters. The birth manners, the birth weights of the pregnant women, the placenta weights and the birth weights of the newborns have been recorded following the birth.In each trimester monitoring of the pregnant women. It has been detected that the weight, total cholesterol, total triglyceride, LDL and prolactin levels have increased as the pregnancy weeks have passed, that the IGF-I serum levels have decreased as the pregnancy weeks have passed. Although it is not statistically meaningful. It has been observed that the serum ghrelin levels of the pregnant women have decreased as the trimester has passed and that their leptin levels have increased as the trimester has passed.When the impact of the pregnant women?s biochemical parameters during the birth on the manner of birth has been investigated. The maternal birth weight and the leptin levels were found to be statistically significantly higher in those who gave birth through caesarean section.When the baby weight and the correlation between the biochemical parameters of the pregnant women at the time of birth have been investigated. A negative statistically significant correlation has been found with IGF-I. When the correlation between the placental weight and the babies? biochemical parameters has been evaluated. No statistically significant finding has been acquired. Between the placental weight and the biochemical parameters of the pregnant women at the time of birth. However, a positive correlation with weight has been found.In our study, the ghrelin and IGF-I levels decrease as the pregnancy advances and the leptin levels increase in correlation with weight. However, in order to evaluate the impacts of the ghrelin, leptin and the other growth factors on pregnancy and the neonatal weight. Studies that include higher number of cases are needed.