An analysis for financing selection criteria for hydroelectric power plant construction
Hidroelektrik santral yapımında finansman seçim kriterleri için bir analiz
- Tez No: 726817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hidroelektrik santraller bir yüzyılı aşkın süredir tüm dünyada elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Yapısı itibariyle hem enerji hem de büyük ölçekli inşaat projeleri olan hidroelektrik santrallerin yapım süreçleri gibi finansman süreçleri de oldukça karmaşıktır. Geçmişte tamamen kamu tarafından finanse edilen projeler, elektrik piyasasının liberalleşmesi sonrasında bir yatırım projesi haline dönüşmüş, ve bu süreç ile birlikte finansman kanalları da çeşitlenmiştir. Günümüzde hidroelektrik santrallere finansman sağlayan çok çeşitli finans kuruluşları ve bu kuruluşların farklı ürünleri bulunmaktadır. Hidroelektrik santrallerin inşaat projelerine benzer karakteristik özellikleri, bu projelerin finansmanında çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Çalışma ile hem bu sorunların tespit edilmesi, hem de finansman kanallarından hangilerinin hidroelektrik santral projelerinin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebildiği araştırılmaktadır. Tez çalışması kapsamında hidroelektrik santrallerin finansmanı zorlaştıran özellikleri literatürden elde edilen veriler ışığında derlenmiş, sonrasında finans kuruluşları, yatırımcılar, sigorta kuruluşları, santral işletmecileri gibi geniş bir grubun katılımıyla bu özelliklerden en önemlileri seçilmiştir. Sonrasında bu özellikler finansman kanalları ile eşleştirilerek yine sektör temsilcilerinden oluşturulan bir grup eşliğinde ağırlıklandırılmış ve hangi faktörlerin öne çıktığının tespiti gerçekleştirilmiştir. Çalışma, hidroelektrik santral finansmanı konusunda bir ilk niteliği taşımakta olup, literatürdeki önemli bir boşluğu dolduracaktır. Ayrıca tez çalışmasının daha sonraki çalışmalar için önemli bir bilgi kaynağı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydroelectric power plants have been used for electricity generation all over the world for over a century. The financing processes of hydroelectric power plants, which are both energy and large-scale construction projects, are quite complex, as are the construction processes. Projects financed entirely by the public in the past have turned into investment projects after the liberalization of the electricity market, and with this process, financing channels have also diversified. Today, there are various financial institutions and different products of them provide financing to hydroelectric power plants. The characteristic features of hydroelectric power plants similar to construction projects create various problems in the financing of these projects. With this study, it is investigated both to identify these problems and which of the financing channels can better respond to the needs of hydroelectric power plant projects. Within the scope of the thesis, the features of hydroelectric power plants that make financing difficult were compiled in the light of the data obtained from the literature, and then the most important of these features were selected with the participation of a large group such as financial institutions, investors, insurance companies and power plant operators. Afterwards, these features were matched with the financing channels, and they were weighted in the presence of a group composed of sector representatives, and which factors came to the fore were determined. The study is a first in hydroelectric power plant financing and will fill an important gap in the literature. In addition, it is aimed that the thesis study will be an important source of information for further studies.