Türkiyat Mecmuası'ndaki eski Türk edebiyatı ile ilgili eleştiri, inceleme ve tanıtım yazıları
Critical introducing and ekamining writings about ancient Turkish literature in Turkiyat Magazine
  1. Tez No: 72682
  2. Yazar: RECAİ KIZILTUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 730
Özet
ÖZET Yüksek Lisans TÜRKİYAT MECMUASINDAKİ ESKİ TÜRK EDEBİYATIYLA İLGİLİ ELEŞTİRİ, İNCELEME VE TANITIM YAZILARI Recai KIZILTUNÇ Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr.Turgut KARABEY 1998- Sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr.Turgut KARABEY Bu yüksek lisans çalışması Türkiyat Mecmuası'nda yayımlanan Eski Türk Edebiyatı ile ilgili eleştiri, inceleme ve tanıtım yazılarından oluşmaktadır. Dergide 23 ayrı yazara ait toplam 30 yazı bulunmaktadır. Derginin ilk iki sayısı Osmanlıca yayımlandığı için bu iki sayıdaki dört makale Latin harflerine çevrildi. Dil ve üslup özelliklerine dokunmadık. Çalışmamız, şahıs ve eser tanıtımı eleştiri ve inceleme olmak üzere iki ana başlık ve önsöz, özet, içindekiler ve indeks bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis CRITICAL INTRODUCING AND EXAMINING WRITINGS ABOUT ANCIENT TURKISH LITERATURE IN TÜRKİYAT MAGAZINE Recai KIZILTUNÇ Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Turgut KARABEY 1998- Page: Jury: Yrd.Doç.Dr.Turgut KARABEY This study consists of introduction, analysis and criticism of the published texts in Türkiyat Magazine related to Ancient Turkish Literature. We have examined 30 articles which belong to different 23 authors. We have translated jour articles to Latin alphafet in the jirst two versions of the magazine since they were, written in ottoman letters. This study includes two subtitles; one of which is the Introduction of Persons and Works, and the other is Analysis and Criticism along with Preface, Summary, Bibliography and Index.