Yenice-i Vardar kazası (1520-1556)
Kaza of Yenice-i Vardar
  1. Tez No: 72683
  2. Yazar: ÜMİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENICE-İ VARDAR KAZASI (1520-1556) Ümit KILIÇ Danışman: Yrd.Doç.Dr. Mehmet İNBAŞI 1998, sayfa: Jüri: Yrd. Doç.Dr. Mehmet İNBAŞI Bu çalışmada Yunanistan sınırlan içinde kalan ve Selânik'in kuzeyi ile Vardar Nehri'nin batısındaki bölgede bulunan Yenice-i Vardar Kazâsı'nın 1520, 1541 ve 1556 tarihli tahrir defterlerine göre incelemesi yapıldı. Dört bölümden oluşan incelemenin birinci bölümünde Kazanın tarihi, ikinci bölümde Kaza ve nahiye merkezlerinin şehir yapılan, üçüncü bölümde Kazâ'daki kır yerleşimi; köyler, mezraalar, bunlara bağlı nüfus hareketleri, dördüncü bölümde ise Kazadaki toprak idaresi; haslar, zeametler, tımarlar ve bunlara bağlı olarak yetiştirilen ürünler, hayvancılık, her türlü üretimden alman vergiler defter kayıtlarından haraketle karşılaştırmalı olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis KAZÂ OF YENİCE-İ VARDAR (1520-1556) Ümit KILIÇ Supervisor: Yard.Doe.Dr. Mehmet İNBAŞI 1998, Page: Juri: Yard. Doç.Dr. Mehmet İNBAŞI In this study, the township of Yenice-i Vardar in which is borders of Greece and north of Salonika and west of the River of Vardar was investigated according to the written survey of a province in 1520, 1541 and 1556.- In this the first section of this study which is four sections; history of the township, in the second section; settlement of the town and plan of the city, in the third section; settlement in the countryside of town, village, arable fields and action of population which depended on these, in the fourth section; administration of land in the town, royal domains, large fieves (fief), small military fieves and depended on these taking tax from raising animals, growing crops and every kind of products were investigated by comporative from the written survey of a province.