XVI. Yüzyılda Delvine sancağı (1551-1583)
The Sanjak of Delvine in Delvine (1151-1583)
- Tez No: 72681
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ XVI. YÜZYILDA DEL VİNE SANCAĞI (1551-1583) Bilge KESER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI Sayfa: Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI Delvine Şehri Arnavutluk'un güneyinde, Cer dağının eteklerinde yer almaktaydı. Adriyatik Denizi' nde kıyılan bulunan şehir, verimli bir ova üzerinde kurulmuştu. Tarihi geçmişi hakkında fazla bir bilgi olmamakla beraber XI yüzyılda Bizans İmparatorluğu dönemine ait yerleşim birimleri vardı. Sultan Çelebi Mehmed zamanında fethedilen şehir Osmanlı iskan politikası sonucunda oldukça gelişmiştir. Nitekim 1431 tarihinde 60 Hanelik küçük bir köy iken 1551'de beş kaza' dan müteşekkil önemli bir Saneak'ın merkezi durumundaydı. Tahrir Defterleri'nde belirtildiği üzere Delvine Şehri'nde 1551 ve 1583 tarihleri arasında Gayr-i Müslim nüfus meskun olup Müslüman-Türk nüfusu da mevcut idi. Gayr-i Müslim ve Müslüman Türk nüfusunun beraber yaşadığı şehir, önemli bir stratejik konuma sahipti. Şehrin askeri önemi yanında ticari faaliyetleriyle de Osmanlı Sancakları arasında müstesna bir yere sahipti.n Önemli ticari yol güzergahları üzerinde bulunan şehrin, XVII yüzyıldan itibaren ticari faaliyetleri artmıştır. Şehirde fazla meslek dallan olmamakla beraber en fazla Debbağcılık (dericilik) yapılmakta idi. Delvine'ye bağlı köylerde ise halkın büyük bir kısmı ziraî üretim ile uğraşmaktaydı. Yetiştirilen mahsuller içinde en önemlileri buğday, arpa, mısır, meyve, sebze, zeytin ve üzüm idi. Bilhassa Şıra üretimi oldukça fazlaydı. Delvine Sancağında bulunan toprakların tamamı miri arazi bünyesinde umar gelirlerine ayrılmıştı. Miri arazi gelirlerinin büyük bir kısmı da haslara tahsis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE SANJAK OF DELVİNE IN XVT CENTURY (1551-1583) Bilge KESER Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÎNBAŞI 1998- Page: Jury: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÎNBAŞI Delvine city was occupied on south of Albania and foot of Cer Mountain. The city has shores at Adriatic sea and is established on a fertile meadow. Although there is no information about its pre-history, the city had settle units at region runned by East Roman Empire at XL Century. The city conquered at the period of Sultan Çelebi Mehmed was quite developed as a result of settling policy of Ottoman Empire. Just so, while it was a small village which has sixty houses in 143 1, it became a center of Delvine Sanjak composed of five kaza. According to Tahrir Defters recorded, there was Muslim Turks beside of non-Muslims in Delvine between 1551 and 1583. The city where Muslim Turks and non-Muslims lived together had an important strategic position. The city has an important position among Ottoman Sanjacks due to either of military importance and trade functions. The city was on the important trade routes and its functions was increased dating from XVU th. century. However there was so much career in the city, the most important of them was leather manufacturing.IV The majority of peoples lived in villages of Delvine used to farm. The principal agricultural products were wheat, barley, corn, fruit, vegetable, olive, grape. Especially, the production of grape-juice. Whole of lands in Delvine Sanjak were devoted to timar incomes in scope of miri arazi. The major part of miri arazi incomes were allocated to has. x