Endometrium kanserinde lenfovasküler alan invazyonunun prognostik önemi ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisi
The prognostic value of lymphovascular space invasion in endometrial cancer and it's correlation between other prognostic factors
  1. Tez No: 726858
  2. Yazar: VİLDAN NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Tüm evrelerde endometrioid ve non-endomerioid endometrium kanserli olgularda lenfovasküler alan invazyonunun prognostik önemini ve diğer prognostik faktörlerle ilişkili olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde histerektomi ve/veya evreleme cerrahisi yapılmış, patoloji tanısı evre 1A- 4B endometrium kanseri olan 304 olgu dahil edildi. Hasta bilgilerine retrospektif olarak, hasta dosyaları ve bilgisayar kayıtları kullanılarak ulaşıldı. Hastaların patoloji sonuçlarından histolojik tip, evre, grade, lenfovasküler alan invazyonu (lvai) (lenfatik invazyon, vasküler invazyon), tümör çapı, myometrial invazyon derinliği, servikal tutulum, lenf nodu değerlendirmesi (pelvik, paraaortik), batın sıvı sitolojisi verileri univaryan ve multivaryan analizler yapılarak kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların genel yaş ortalamaları 61,52±10,27 yıl olarak hesaplandı. En yaygın görülen histolojik tip %84,5 ile endometrioid tip karsinomdu. Non-endometrioid tümörlerde lenfovasküler alan invazyonu riski 6,35 kat daha fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the prognostic importance of lymphovascular space invasion and whether it is associated with other prognostic factors in cases with endometrioid and non-endometrioid endometrial cancer at all stages. Material and Methods: Between January 1, 2016 - December 31, 2020, a total of 304 patients who underwent hysterectomy and/or staging surgery at the Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and whose pathology was diagnosed as stage 1A-4B endometrial cancer were included. Patient information was obtained retrospectively from patient files and computer records. Among the pathology results of the patients, histological type, stage, grade, lymphovascular space invasion (lvsi) (lymphatic invasion, vascular invasion), tumor diameter, myometrial invasion depth, cervical involvement, lymph node evaluation (pelvic, paraaortic), abdominal fluid cytology data were collected and compared. Univarian and multivarian analyzes were performed. Results: The mean age of the patients included in the study was calculated as 61.52±10.27 years. The most common histological type was endometrioid carcinoma with 84.5%. The risk of lymphovascular space invasion was found to be 6.35 times higher in non-endometrioid tumors.