Endometrium kanserinde prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of prognostic factors in endometrial cancer
  1. Tez No: 450830
  2. Yazar: ALPER FELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CENK SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Endometrium kanseri en sık görülen jinekolojik malignitedir. Artan obezite ile birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Önemi her geçen gün artan bu malignite için yaptığımız çalışmadaOcak 2005 – Aralık 2014 tarihleri arası Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji Bölümü'nde tanı, tedavi ve takipleri yapılan endometrium kanserli hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Endometrium kanserinde adjuvan tedavinin ve operasyon şeklinin belirlenmesinde prognostik faktörlerin önemi tartışmasızdır. Bizde bu çalışmada prognostik faktörleri ve bazı risk faktörlerinideğerlendirmeyi amaçlandık. Toplam 320 hasta çalışmaya dahil edildi. Anormal vajinal kanamaya artan duyarlılıkla birlikte hastaların çoğunun erken evrede tanı aldığı izlendi. Hipertansiyon ve diyabetin endometrial kanserle birlikteliği görüldü.Hastaların çoğunun obez olduğu ve karşılanmamış östrojenle birlikte görülen Tip 1 histolojide olduğu saptandı. Tip 2 endometrial kanser ve sarkomların sağkalımının daha az olduğu izlendi. Prognostik faktörler üzerine yaptığımız sağkalım analizlerinde; evre, myometrial invazyon, peritoneal sitoloji, servikal tutulum,lenf nodu metaztazı, histolojik tip ve lenfovasküler invazyonun sağkalımı etkileyen prognostik faktörler olduğu saptandı. Yaşın prognostik bir faktör olduğu saptandı fakat bağımsız bir prognostik faktör olduğu tartışmalı bulundu. Yüksek CA 125 değerlerinin kötü prognoz ve ileri evreyle ilişkili olduğu görüldü. Tümör çapının 2 cm altı ve üstü olarak değerlendirildiği çalışmamızda anlamlı sonuçlar elde edilmedi. Çalışmamızda tümör çapında alınması gereken eşik değer tartışmalı olarak bulundu. Tip 2 endometrial kanserli hastalarda CA 125'in anlamsız çıkması nispeten hasta sayısının az olmasıyla açıklandı. Sonuç olarak;değerlendirmeye alınan prognostik faktörlerin (yaş, evre, grade, myometrial invazyon, lenfovasküler alan invazyonu, pelvik-paraaortik metaztaz, histolojik tip, peritoneal sitoloji, tm çapı, serviks tutulumu, CA 125) sağkalımı önemli ölçüde etkilediği bizim çalışmamızda ve birçok çalışmada gösterilmiştir. Literatürü destekler şekilde sonuçlara ulaşılmış olmasına karşın Trakya Bölgesi'nde yapılan çalışmamızda tümör çapının ve Tip 2 endometrial kanserlerde CA 125 değerinin prognostik önemi anlamlı izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the most common gynecologic malignancies. Increasing obesity predisposes to increases the incidence of endometrial cancers. Cases of endemetrial cancers, which importance of this malignancy increases day by day, at Trakya University School of Medicine at the department of gynecology, between January 2005-December 2014, reviewed retrospectively. Prognostic factors are the one of the most important factors that helps determining the adjuvant therapy and surgical options. On this study, aim was reviewing some of this prognostic factors and risk factors. Totally 320 patients were included to this study. Increasing sensitivity to vaginal bleeding helped for early diagnosis of endometrial cancers. Hypertension and diabetes were the common comorbidities for endometrial cancers. Most of the patients were obese, and were diagnosed as Type 1 histomorphology that is together with unfulfilled estrogen. Mortality of type 2 endometrial cancers and sarcomas were higher than type 1 cancers. Survival analyses upon prognostic factors showed staging, myometrial invasion, peritoneal cytology, cervix involvement, lymph node metastasis, hystomorphology and lymphovascular invasion were the prognostic factors which effect survival. Age of the patients were determined as survival effecting prognostic factor but there were controvesies if it is independent prognostic factor. High CA 125 levels were related to the late stages and assessed as bad prognosis for endometrial malignancies. Tumor measures of 2 cm which taken as thereshold whether it is bigger than 2 cm or not, were not statistically significant. Tumor measurement was controversial for our study. CA 125 levels was statistically insignificant for type 2 endometrial cancers but it is explained by there are not many patients classified in this group. As a result; assessed prognostic factors which are: age, staging, grade, myometrial invasion, lymphovascular invasion, pelvic-paraaortic metastasis, hystopathology, peritoneal cytology, tumor measurements, cervix involvement, CA-125 levels, were significantly affecting survival in our study as shown before on other studies. Our results were similar as literature but in our study that is done in the northwest part of Turkey, didn't show stastistically significance on CA 125 levels of type 2 endometrial malignancies and tumor measurements.