Milli Mücadele'de Erzurum (1918-1923)
Erzurum in independence war (1918-1923)
- Tez No: 72686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MİLLİ MÜCADELEDE ERZURUM (1918-1923) Haluk SELVİ Danışman : Doç.Dr. Günay ÇAĞLAR 1998- SAYFA:X+378 Jüri : Doç.Dr. Günay ÇAĞLAR Prof. Dr..Enver KONUKÇU Bu çalışmada, 1918-1923 yılları arasında Erzurum'da meydana gelen olaylar, siyasî askerî ve sosyal yönden araştırılmıştır. Bu tarihlerde Erzurum her yönüyle ortaya konulmaya, Türkiye Cumhuriyeti 'nin karakterini belirleyen olaylarda Erzurum'un yeri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Türk Tarihinin ve Anadolu'nun en kötü zamanında, bölücü güçlere karşı Mustafa Kemal Paşa'nın ve Erzurumluların nasıl çalıştıkları, yek vücut oldukları gösterilmiştir. Ortaya konulan fikirler orjinal belgelerle ve hatıralardaki bilgilerin dikkatle incelenmesiyle desteklenmiştir. Böylece, tarih boyunca hareketli bir bölge olan Erzurum'un bu dönem içerisindeki yeri tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Ph. D. THESIS Haluk SEL VI Supervisor: Asis.Prof. Dr. Günay ÇA?LAR 1998- PAGE:X+378 Jurry : Asis.Prof. Dr. Günay ÇA?LAR Prof. Dr.Enver KONUKÇU In this study, it is researched the historical incidents in Erzurum as social, political and military between 1918-1923. In this period every respect of Erzurum is tired to determine. In addition, it is tired to establish importance of Erzurum within incidents that determined the characters of the Turkish Republic. In the worst days of the Turkish History and the Anatolia it is showed how Mustafa Kemal Pasha and people of Erzurum united and struggled against the seperators and enemies. The ideas of this study are based on with original documents and memorials. In this way Erzurum vhich has been very active region throught the history, is determined the place and importance at that period.