Türk Kurtuluş Savaşı'nda İnönü muharebeleri
Inönü battles in Independence War of Turkey
- Tez No: 530155
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu ve müttefiklerinin yenilgisiyle sonuçlanmış ve 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmıştı. Ateşkes anlaşmasının imzalanmasıyla beraber Anadolu'da işgaller başlamış, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edilmesi yeni bir mücadelenin başlangıç noktasını oluşturmuştu. 19 Mayıs 1919 tarihinde 9'ncu Ordu Müfettişi olarak Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadele'yi başlatarak, Erzurum ve Sivas Kongrelerini toplamış, manda ve himayenin kesinlikle kabul edilmeyeceğini tüm dünyaya duyurarak, tam bağımsızlık anlayışını, Misak-ı Milli amacıyla birleştirilerek somut bir ulusal program haline getirmeyi başarmıştı. 16 Mart 1920'de İstanbul'un işgali ve akabinde Meclisi Mebusan'ın dağıtılmasıyla 23 Nisan 1920'de BMM açılmış, Mustafa Kemal Paşa Meclis Başkanı seçilmişti. Mondros Mütarekesi sonrası, ordu terhis edilmiş, elde yeterli askeri birlik kalmamıştı. İşgallere karşı direnişi Kuvayı Milliye birlikleri yapıyordu. Gediz Muharebesi'ndeki başarısızlıktan sonra düzenli orduya geçiş süreci hızlanmış, Batı Cephesi Komutanlığı'na İsmet Bey atanmıştı. Çerkes Ethem düzenli ordu emrine girmek istememişti. Yapılan görüşmelerle kendisi ikna edilmeye çalışılmış ancak bu görüşmelerden bir sonuç alınamamıştı. Çerkes Ethem bir yol ayrılığına girmiş ve Ankara Hükümetine karşı isyan bayrağını açmıştı. Bu fırsatı değerlendiren Yunan ordusu Eskişehir istikametinde taarruza geçmişti. İsmet Bey'in emir komutasında bulunan Batı Cephesi Komutanlığı Yunan taarruzunu durdurmayı başarmış, aynı zamanda Çerkes Ethem İsyanı'nı da bastırmıştı. Böylece düzenli ordu girdiği ilk muharebeyi kazanmış, halkın Büyük Millet Meclisi'ne ve onun ordusuna olan güvenini arttırmıştı. Bu başarı üzerine BMM'de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu kabul edilmişti. İtilaf Devletleri, bütün bu gelişmeler üzerine Ankara Hükümeti'ni Londra Konferansı'na çağırarak, yeni kurulan hükümeti tanımış oluyordu. Londra Konferansı sona ermeden, Yunan ordusu aynı istikamette daha hazırlıklı bir taarruz daha yapmış ancak Türk ordusunun komutan ve askerlerinin kahramanca mücadelesi sonucunda bir kez daha mağlup olarak geri çekilmek zorunda kalmıştı. İnönü Muharebelerinin kazanılması Milli Mücadele'ye olan inancı arttırmış, daha sonraki zaferlerin müjdecisi ve habercisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire and its allies were defeated in First World War and it signed armistice of Moudros on 30 October 1918. After this agreement, invasion in Anatolia was started. Greece occupied Izmir on 15 May 1919 that caused a new fight for Turkish people. Mustafa Kemal Pasha who was Ninth Army inspector arrived in Samsun on 19 May 1919 and he started national struggle. He organised congresses in Erzurum and Sivas and he announced rejecting the idea of mandate and protectorate. The idea of being independent was combined with the aim of national pact by him and he achieved to make it as an international program. After occupying Istanbul on 16 March 1920 and adjourning of the first Turkish parliament, BMM was established on 23 April 1920 and Mustafa Kemal was elected as president. The army of Ottoman Empire was discharged after armistice of Moudros and there were not enough military unit. National forces resisted against occupation. After the failure in Gediz Battle, organising regular army was accelerated and Ismet Pasha was assigned to the commander of western front. Çerkes Ethem did not want to join regular army and he did not have a deal with government that had established in Ankara. Greece army utilized this disagreement and attacked to the Eskişehir. The West front commander that was managed by İsmet Bey achieved to finishing the attack of Greece army. He also quashed of Çerkes Ethem insurrection. Therefore, the regular army won the war that is the first fight for it and community started to trust regular army. BMM accepted constitution after this triumph. Entente states invited the governmet of Ankara to the congress that was organised in Londra and in this way they legitimatise of government of Ankara. Before the congress of Londra had not finished, Greece army attacked Turkish army again in the same destination but the commands and soldiers of Turkish army responded their attack by heroic. Greece army was obliged to retreat. The belief of national struggle got strong because of winning Inonu Battles. Triumph of Inonu Battle gave rise to new triumphs.