Peyami Safa'nın eğitimle ilgili düşünceleri
Thoughts of Peyami Safa concerning education
  1. Tez No: 72687
  2. Yazar: SALİH ZEKİ GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PEYAMİ SAFA'NIN EĞİTİMLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ Danışman: Yrd. Doç Dr. Selami SÖNMEZ 1998- SAYFA: 102 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, son dönem Türk düşünce hayatının önemli simalarından biri olan Peyami Safa tanıtılmıştır. Peyami Safa, ortaokuldan sonra öğrenim imkânı bulamamış olmasına rağmen, engin bir edebî, tarihî ve sosyal kültüre sahip oluşuyla temayüz etmiş bir Türk aydınıdır. Sosyal düşünceleri arasında ülke, kalkınma, millîleşme, batılılaşma, gençlik, kadın gibi konular yer almaktadır. Onun, Doğu-Batı ve aydın kavramlarına getirdiği anlayış hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Peyami Safa kadın eğitimi, halk eğitimi ve üniversite başta olmak üzere bir çok eğitim meselesine değinmiş olmasına rağmen Onun en önemli eğitim düşüncesi“Simeranya Eğitimi”adım verdiği kendisine özgü eğitim teorisidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THOUGHTS OF PEYAMİ SAFA CONCERNING EDUCATION Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ 1998- PAGE: 102 Jury : Yrd. Doç Dr. Selami SÖNMEZ This. M. A: study focuses on Peyami Safa, one of the important personalities in the late Turkish history of thought. Peyami Safa is a Turkish intellectual having a deep literary, historical and social culture although he had no chance to go on studying after secondary school. Nation, development, nationalization, westernisation, youth, women are the ones among his social thoughts. His ideas on West-East and intellect are still valid. Although Peyami Safa handled a lot of subjects such as woman training, training of people, and a lot of educational problems including university, his most important educational work is the educational theory characteristic, of him“Simeranya Education”.