Dünya'da yaygın olarak kullanılan herbisitlerin (dicamba, paraquat, picloram, clopyralid, linuron) Caenorhabditis elegans üzerindeki etkilerinin araştırılması.
Investigation of the effects of herbicites widely used in the world (dicamba, paraquat, picloram, clopyralid, linuron) on Caenorhabditis elegans
- Tez No: 726860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SARİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dicamba, paraquat, picloram, clopyralid, linuron, tarımda mahsul koruması için yaygın olarak kullanılan herbisitlerdir. Bu araştırmanın amacı, kullanılan herbisitlerin insan genomuyla benzerlik gösteren Caenorhabditis elegans sağkalım, fertilite ve fiziksel boy uzunluklarına olan toksisite etkisini değerlendirmektir. Çalışmada, C. elegans her bir herbisitin 5 farklı (62.5 µM, 125 µM, 250 µM, 500 µM, 1000 µM) konsantrasyonuna maruz bırakılmış ve herbisit maddelerin göstermiş olduğu değişiklikler belirlenmiştir. Çalışmanın yaşam analizleri kısmı için Kaplan-Meier Survival Analysis istatistik methodu kullanılarak Log Rank (Mantel-Cox), Breslow (Generalized Wilcoxon), TaroneWare testleri yapılmıştır. Ayrıca, fertilite ve fiziksel büyüme çalışmalarında ise elde edilen tüm verilerin analizinde Anova sonrasında Post- Hoc Testi kullanılarak herbisit doz grupları arasındaki farklılıklar belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde; sağkalım (yaşam süresi) ve boy uzunluklarının (fiziksel büyüme) sırası ile paraquat, dicamba, linuron, picloram ve clopyralid herbisitlerinden daha fazla etkilendiği, fertilitenin (yumurta sayısı ve yumurta verimi) ise sırasıyla paraquat, linuron, dicamba, picloram ve clopyralid herbisitlerinden daha fazla etkilendiği görülmüştür. Sonuç olarak, herbisitlerin doz miktarlarının arttırılmasının C. elegans üzerinde birçok toksik reaksiyona neden olarak hayatta kalma, yumurta verimi ve boy uzunluklarını etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Dicamba, paraquat, picloram, clopyralid, linuron are herbicides commonly used for crop protection in agriculture. The aim of this study is to evaluate the toxicity effects of the herbicides used on Caenorhabditis elegans survival, fertilization and physical height, which are similar to the human genome. In the study, C. elegans was exposed to 5 different concentrations of each herbicide (62.5 µM, 125 µM, 250 µM, 500 µM, 1000 µM) and the changes shown by the herbicides were determined. For the survival analysis part of the study, Log Rank (Mantel-Cox), Breslow (Generalized Wilcoxon), TaroneWare tests were performed using Kaplan-Meier Survival Analysis statistical method. In addition, in the analysis of all data obtained in egg productivity and physical growth studies, the differences between herbicide dose groups were determined by using Anova and Post-Hoc Test. When the results are evaluated; While survival (life expectancy) and heights (physical growth) were more affected by paraquat, dicamba, linuron, picloram, clopyralid herbicides, respectively, fertility (egg count and egg production) was more affected by paraquat, linuron, dicamba, picloram, clopyralid. As a result, it was determined that increasing the dose amounts of herbicides caused many toxic reactions on C. elegans, affecting survival, egg production and height.