Synthesis of some novel nitrones and their applications in organic syntheses
Bazı yeni nitronların sentezi ve organik sentezde uygulamaları
  1. Tez No: 726861
  2. Yazar: AMJED AHMED ABED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLTEKİN, DR. AKRAM NOORİ MOHAMMED QADDO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nitronlar, olefinik ve asetilenik dipolarofillerle kolayca izoksazolidin ve izoksazolinleri oluşturan reaktif 1,3-dipollerdir.Bu çalışmada, iki adımda iyi verimle yeni nitronlar (56,57) hazırlandı, ardından seçilen bazı aldehitlerle kondenzasyon reaksiyonu incelendi. Sentezlenen nitronlar iyi verimle (% 60-93) elde edildi. Çalışmanın ikinci aşamasında izoksazolinlerin biyolojik olarak aktif bileşiklerdeki öneminden dolayı, hazırlanan nitronları kullanarak 3+2 halka katılma reaksiyonları ile projemizi genişletmeyi amaçladık. Nitronların (9, 53-57) hazırlanmasındaki başarının ardından 3+2-halka katılma reaksiyonu ile bazı yeni izoksazolidin türevlerinin sentezini araştırdık. Nitronların stiren ile reaksiyonu sonucu istenen izoksazolidin türevleri (58-63) iyi verim ve regioselektivitede ele geçti. Tüm nitronlar ve halka katılma ürünleri 1H, 13C ve diğer NMR teknikleri (DEPT, HETCOR, COSY) yardımıyla yapıları aydınlatıldı. Ana ürün 61'in stereokimyası X-ışınları yoluyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Nitrones are reactive 1,3-dipoles which readily form isoxazolidines and isoxazolines with olefinic and acetylenic dipolarophiles. In this study, a novel nitrones (56,57) were prepared in two steps in good yields. In the first step, N-phenylhydroxylamine was prepared then followed by a condensation reaction with some selected aldehydes. All nitrones were obtained in good yield (60-93%). In the second stage of the study, due to the importance of isoxazolidines in biologically active compounds, we aimed to extend our project by employing 3+2-cycloaddition reactions by using nitrones. After the success in the preparation of nitrones (9, 53-57), we investigated the synthesis of some novel isoxazolidine derivatives by 3+2 cycloaddition reaction. As a result of the reaction of nitrones with styrene, the desired isoxazolidine derivatives (58-63) were obtained in good yield and regioselectivity. All nitrones and cycloadducts were characterized by 1H, 13C, and other NMR techniques (DEPT, HETCOR, COSY). The stereochemistry of the major cycloadduct 61 was determined by X-ray crystallography.