Farmasötik ve gıda örneklerinde çeşitli ilaç ve moleküllerin duyarlı ve seçimli bir şekilde saptanması için nanoparçacık temelli yeni nanoyapılı voltametrik sensörlerin üretilmesi
Fabrication of novel nanostructured voltammetric sensors based on nanoparticles for the sensitive and selective determination of various drugs and molecules in pharmaceuticals and food samples
- Tez No: 726887
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, karbon nanotüp, karbon nanofibe karbon nanosiyahı ve metal nanoparçacık temelli voltametrik sensörler kullanılarak farmasötik ve gıda örneklerinde bulunan bazı önemli maddelerin hızlı, güvenilir, duyarlı ve seçimli bir şekilde saptanması için elektroanalitik yöntemler geliştirilmiştir. Terbütalinin, saptanması için GCE, MWCNT ve Eu2O3 nanoparçacıkları ile modifiye edilmiştir. Sonuçlar terbütalinin pik akımlarının 2.0×10−8 M ve 9.5×10−6 M derişim aralığında doğrusal ve saptama sınırının 3.7×10−9 M olduğunu göstermiştir. MWCNT ve Nb ile modifiye edilen GCE, gıda örneklerinde klorojenik asit saptaması için kullanılmıştır. Önerilen elektrot ile, klorojenik asit için çalışma aralığı ve saptama sınırı sırasıyla 2.0×10−9- 2.0×10−6 M ve 8.2×10−10 M olarak belirlenmiştir. Parasetamolün saptanması için MWCNT ve Sm2O3 ve ZrO2 nanoparçacıkları ile modifiye edilen GCE temelli tekrarlanabilir bir voltametrik metod geliştirilmiştir. Pik akımları 3.7×10−9-2.2×10−6 M aralığındaki parasetamolün derişimiyle doğrusal olarak artmıştır. Saptama sınırı 3.4×10−10 M olarak saptanmıştır. HfO2 nanoparçacıkları ve MWCNT ile kaplanan camsı karbon elektrotu oktopaminin saptanması için kullanılmıştır. Pik akımları oktopaminin konsantrasyonu ile doğrusal olarak 1.6×10−6- 4.8×10−5 M aralığında arttı ve saptama sınırı 5.4×10−7 M olarak hesaplandı. Bir GC elektrotun Dy2O3 ve Eu2O3 nanopartikülleri ve CNF ile modifikasyonu, ürik asit varlığında papaverinin seçici tespiti için kullanıldı. 1.2×10-7 - 8.0×10-7 M ve 1.6×10-6 - 1.9×10-5 M konsantrasyon aralığında papaverin için 1.0×10-8 M saptama sınırı ile dinamik bir çalışma aralığı elde edildi. Önerilen bu yöntem, idrar örneklerinde papaverinin saptanması için başarıyla uygulanmıştır. Sentrofenoksinin saptanması için MWCNT ve Dy2O3, Gd2O3 ve Pr2O3 nanoparçacıkları ile modifiye edilen GCE temelli tekrarlanabilir bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Sentrofenoksin için saptama sınırı 3.3×10−7 M olarak hesaplanmıştır.. Kafeik asitin üzüm örneklerinde saptanması için MWCNT-CNB ve Nd2O3 nanoparçacıkları ile modifiye edilen BDDE temelli yeni bir voltametrik metot geliştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, çekirdekli üzüm, çekirdeksiz üzüm ve siyah üzümden elde edilen meyve suyu örneklerinin sırasıyla 7.4 mg/L, 12,1 mg/L ve 58.3 mg/L kafeik asit içerdiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER; Sensörler, modifiye elektrotlar, elektroanaliz, ilaçlar, gıda örnekleri
Özet (Çeviri)
In this study, electroanalytical methods have been developed for the rapid, reliable, sensitive and selective detection of some important substances in pharmaceutical and food samples using carbon nanotubes, carbon nanofibers, carbon black nanoballs and metallic nanoparticles based voltammetric sensors. GCE has been modified with MWCNT and Eu2O3 nanoparticles for the detection of terbutaline, The results showed that the peak currents of terbutaline were linear over the concentration range of 2.0×10−8 M - 9.5×10−6 M, and the detection limit was 3.7×10−9 M. A GCE modified with MWCNT and Nb was utilized for detection of chlorogenic acid in food samples. The linear working range and detection limit for chlorogenic acid at the proposed electrode were determined as 2.0×10−9- 2.0×10−6 M and 8.2×10−10 M, respectively. A reproducible voltammetric method based on GCE modified with MWCNT and Sm2O3 and ZrO2 nanoparticles was developed for the detection of paracetamol. The peak currents increased linearly with the concentration of paracetamol in the range of 3.7×10−9-2.2×10−6 M. The detection limit was determined as 3.4×10−10 M. A glassy carbon electrode coated with HfO2 nanoparticles and MWCNT was used for the detection of octopamine. The peak currents increased linearly with the concentration of octopamine over the range from 1.6×10−6 to 4.8×10−5 M and the detection limit was calculated as 5.4×10−7 M. The modification of a GCE with CNFs and nanoparticles of Dy2O3 and Eu2O3 was used for selective detection of papaverine in the presence of uric acid. A dynamic working range was obtained for papaverine in the concentration range of 1.2×10-7 - 8.0×10-7 M and 1.6×10-6 - 1.9×10-5 M with a detection limit of 1.0×10-8 M. This proposed method has been successfully applied for detecting papaverine in urine samples. A reproducible voltammetric method based on GCE modified with MWCNT and Dy2O3, Gd2O3 and Pr2O3 nanoparticles was developed for the detection of centrophenoxine. The detection limit for centrophenoxine was calculated as 3.3×10−7 M. A novel voltammetric method based on modification of BDDE with MWCNT-CNB and Nd2O3 nanoparticles was developed for the detection of caffeic acid in grape samples. Experimental results showed that Juice samples obtained from stone grapes, seedless grapes and black grapes contain 7.4 mg/L, 12.1 mg/L and 58.3 mg/L caffeic acid, respectively. KEY WORDS: Sensors, modified electrodes, electroanalysis, pharmaceuticals, food samples