Katharine kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının multiple skleroz hastalarının belirsizliğe tahammülsüzlük ve konfor düzeylerine etkisi
The effect of comfort levels and uncertainty for intolerance of multiple sclerosis patients of katharine kolcaba's comfort theory-based nursing care
- Tez No: 726904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Amaç: Bu araştırmada Katharine Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının Multipl Skleroz hastalarının belirsizliğe tahammülsüzlük ve konfor düzeylerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'nde 01.06.2019 ve 24.03.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini girişim grubunda 24, kontrol grubunda 24 olmak üzere 48 MultiplSkleroztanısı almış birey oluşturmuştur. Girişim grubundaki bireylere Katharine Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımı 10 hafta süresince, haftada 1 gün, 60 dakika süreyle uygulanmıştır. Veriler,bireylerin sosyodemografik özellikleri, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili özellikleri içeren tanımlayıcı soru formu, belirsizliğe tahammülsüzlük ölçeği vegenel konfor ölçeği puanları kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; ki-kare testi, t testi,korelasyonanalizi, wilcoxon t testi vemann whitney u testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to evaluate the effect of Katharine Kolcaba's Nursing Care Based on Comfort Theory on the Levels of Intolerance and Comfort of Multiple Sclerosis Patients. Material and Method:This research was carried out in Ondokuz Mayıs University Health Practice and Research Hospital Neurology Outpatient Clinic between 01.06.2019 and 31.12.2019.The sample of the study consisted of 48 individuals diagnosed with Multiple Sclerosis, 24 in the intervention group and 24 in the control group. Nursing care based on the comfort theory of Katharine Kolcaba was applied to individuals in the intervention group for 10 weeks, 1 day per week, 60 minutes.The data were collected using descriptive questionnaire, societal demographic characteristics, diseases and treatments, and descriptive questionnaire scale and general comfort scale scores.