The impact of e-marketing via social media on consumer behavior
Sosyal medya aracılığıyla e-pazarlamanın tüketici davranışlarına etkisi
- Tez No: 726905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BEGÜM BUMİN DOYDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, pazarlama ve gelişimi ile başlayan ve sosyal medya aracılığıyla pazarlama ve tüketici satın alma davranışı ile biten e-pazarlamanın bir açıklamasını ele aldı. Çalışmanın pratik yönü, sosyal medya boyutlarının (güven, içerik, zaman) tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini göstermeye ayrılmıştır. Anket, elektronik ortamda oluşturulan bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Birinci eksen demografik bilgiler, cinsiyet, yaş, gelir ve eğitim düzeyine, ikinci ve üçüncü eksen ise bağımsız değişken (sosyal paylaşım sitelerinin boyutları) ve bağımlı değişkenin çalışmasına ayrılmıştır. 326 katılımcıdan toplanan veriler SPSS-26 istatistik yazılımı ile analiz edildi. Araştırmacı tarafından belirlenen hipotezler çalışmada kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research dealt with an explanation of e-marketing, starting with marketing and its development, and ending with marketing through social media, and consumer purchasing behavior. The practical side of the study was devoted to showing the effect of social media dimensions (trust, content, time) on consumer buying behavior. The survey was conducted by means of an electronically generated questionnaire. The first axis was devoted to demographic information, gender, age, income, and educational level, and the second and third axis were devoted to the study of the independent variable (the dimensions of social networking sites) and the dependent variable. Data collected from 326 respondents were analyzed by SPSS-26 statistical software. The hypotheses identified by the researcher were proven in the study.