'Our lives have become a traveling suitcase': the experiences of Syrian refugee mothers relocated in Turkey
'Hayatlarımız gezinen bir bavula dönüştü': Türkiye'ye yerleşen Suriyeli mülteci annelerin deneyimleri
- Tez No: 726925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÖÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mülteci kadınlar ruhsal alanda bozuklukların gelişimi açısından risk taşıyan gruplardan biridir, çünkü göç öncesi, göç sırasında ve göç sonrasında olmak üzere bir çok travmatik olay ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye yerleşmiş olan Suriyeli mülteci kadınların deneyimlerini anlamaktır. Çalışmaya İstanbul'da yaşayan 34 mülteci anne katılmıştır. 'Yetişkinlerin Yaşam Değişimleri Ölçeği' (YYDÖ), İstanbul'daki üç sivil toplum kuruluşunda annelere uygulanmıştır. YYDÖ, katılımcıların bir göç hikayesini anlatan resimlere bakmasını gerektiren, yeni geliştirilen projektif bir testtir. Tüm annelerin her resimdeki karakter için bir duygu seçip karakter hakkında bir hikaye yazmaları istenmiştir. 'Beck Depresyon Envanteri' ve 'Olayların Etkisi Ölçeği,' depresyon ve travma sonrası stres semptomlarını değerlendirmek için uygulanmıştır. Tematik analiz sonucunda beş ane tema ortaya çıkmıştır, 'ailenin değeri,' 'belirsizlik ile baş etmek,' 'her şeyi kaybetmek,' 'maneviyat ile güçlenmek' ve 'geçmiş ve gelecek'tir. Duygu seçimleri resimlerde farklılık göstermiştir; göç ile ilgili resimlerde korku, mutsuzluk ve güvensizlik ön plana çıkarken, aile ile ilgili resimlerde rahatlık, mutluluk ve güven ön plana çıkmıştır. Ortaya çıkan temalar ve duygu seçimi bulguları, klinik etkileri ile birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Refugee women are one of the risk groups for developing mental health problems, since they face traumatic life events before, during, and after refuge. The present study aimed to understand the experiences of Syrian refugee mothers relocated in Turkey. Thirty-four mothers who settled in Istanbul took part in this study. 'The Adult's Life Changes Scale' (ALCS) was administered to mothers in three non-profit organizations for refugees in Istanbul. The ALCS is a newly developed projective scale that requires participants to look at pictures that depict a chronological story of migration. All mothers were asked to select an emotion for the character in the picture and to tell a story for each character. The Beck Depression Inventory and the Impact of Events Scale-Revised scales were administered for assessing depression and PTSD symptoms. The thematic analysis revealed five main themes, 'the value of family,' 'dealing with uncertainty,' 'losing everything,' 'finding strength in spirituality', and 'the past and the future'. Emotion selections varied in all pictures, with feelings of fear, unhappiness and insecurity salient in pictures related to migration; and feelings of comfort, happiness and safety in pictures related to family. The themes and emotion selection frequencies are discussed with their clinical implications.