Sağlık çalışanlarının sıkıntıya dayanma ve yorgunluk şiddeti düzeylerinin, uyku ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the levels of distress tolerance and fatigue severity of healthcare professionals and the quality of sleep and life
  1. Tez No: 726926
  2. Yazar: HATİCE DİDEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Sağlık çalışanları insanların hayatlarını kurtarırken zor şartlarda hayatlarından ve uykularından fedakarlık ederek çalışmaktadırlar. Bu çalışma ile sağlık çalışanlarının sıkıntıya dayanma ve yorgunluk şiddeti düzeylerinin, uyku ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Konya Şehir Hastanesi'nde sağlık çalışanı olarak görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 240 katılımcı ile gerçekleştirildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik bilgilerin ve COVID-19 ile ilgili bilgilerin olduğu sosyodemografik veri formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Sıkıntıya Dayanma Ölçeği ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile oluşturulmuş anket uygulandı. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aım: Whıle savıng people's lıves, healthcare professıonals work under dıffıcult condıtıons by sacrıfıcıng theır lıves and sleep.In thıs study, ıt was aımed to evaluate the relatıonshıp between the levels of dıstress tolerance and fatıgue severıty of healthcare professıonals and the qualıty of sleep and lıfe. Materıal and Method:Thıs research was carrıed out wıth 240 partıcıpants who worked as healthcare professıonals ın Konya Cıty Hospıtal and agreed to partıcıpate ın the study. A questıonnaıre consıstıng of socıodemographıc data form, Qualıty Of Lıfe Scale (SF-36), Pıttsburgh Sleep Qualıty İndex (PUKI), Dıstress Tolerance Scale and Fatıgue Severıty Scale were applıed to all partıcıpants. SPSS 20.0 program was used ın the analysıs of the obtaıned data.