The effect of social media marketing platforms on decision making of the solo female travelling behavior under the moderation of culture
Sosyal medya pazarlamasının kültürün düzenleyici etkisi altında yalnız kadın seyyahların seyahat kararlarına etkisi
- Tez No: 724111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HIZIR KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, İşletme, Tourism, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya giderek hayatımızın önemli bir parçası haline geldi; Çok sayıda yalnız kadın gezgin sosyal medyanın farklı yönlerinden faydalanıyor.Turizm, sosyal medya ile yakından ilişkili endüstrilerden birisi olduğu için; turizm işletmeleri artık turizm ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmak ve kullanmak için sosyal medya platformlarını kullanıyor. Bu tezin amacı, sosyal medya pazarlama platformlarının ve kültürel etkilerin yalnız kadın gezginlerin seyahat kararları üzerindeki etkisini araştırmak ve ayrıca seyahat işletmelerinin segmentasyon için sosyal medya platformlarında pazarlama stratejilerini nasıl geliştirebileceklerine dair literatür bilgisi sağlamaktır.. Araştırma nitel yöntemlere dayalı olarak çevrimiçi görüşmeler şeklinde yürütülmüş, daha kişisel yanıtlar almak için yarı yapılandırılmış sorular oluşturulmu ve görüşmeler, aktif sosyal medya kullanıcısı olan batılı ve doğulu 40 yalnız kadın gezgin hedef alınarak messenger çağrıları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Röportaj, kadın gezginlerin mensup oldukları kültürleri, seyahat kararları, sosyal medya kullanımı ve sosyal medya kullanıcıları tarafından oluşturulan içeriğe yönelik tutumları hakkında sorular içeriyordu. Röportajlar sonrasında elde edilen veriler NVIVO yazılımı kullanılarakanaliz edildi. Analiz sonucunda seyahat bilgisi arama sürecinde iki farklı kültüre mensup gruplar arasında bazı farklılıklar ortaya çıktı. Ayrıca, konu tatil rezervasyonu olduğunda,katılımcıların gerçek gezginler tarafından yayınlanan fotoğraflara ve videolara daha çok değer verdiklerini, turizm şirketlerinden gelen bilgilerden ziyade gezginlerin oluşturdukları oluşturulan içeriklere güvendiklerini gösterdi. Bu araştırma, yalnız kadın gezgin olmanın hızla yükselen bir trend olduğunu ve yalnız kadın seyyahların mensup oldukları kültürlere bağlı olarak farklı yaklaşım ve beklentilere sahip olduğunu göstermiştir. Araştırma, turizm işletmelerine ve acentelerine kadın seyyahların temel beklentilerinin ve ihtiyaçlarının kültürden bağımsız olarak güvenlik ve dürüstlük olduğunu göstermektedir. Bu işletmeler pazarlama faaliyetlerinde bu beklentilere dikkat etmelidir.. Araştırma, sosyal medyanın yaygınlaşması ile fotoğraf, konum paylaşma ve görüntülü aramalar gibi sosyal medya özelliklerinin daha fazla kadın seyyahın engellerini aşmalarına yardımcı olduğunu ve ailelerinin endişelerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the growth of technology, social media have become an increasingly significant part of our lives; many solo female travelers benefit from them in many ways; as tourism is the most closely related field to social media, tourism businesses are now using social media platforms to advertise and use tourism products and services. The purpose of this thesis is to investigate the effect of social media marketing platforms and cultural effects on solo female travelers' travel decisions, also to give a literature view for how travel businesses may enhance their marketing strategies on social media platforms for the segmentation. The research was based on qualitative methods in form of online interviews, semi-structured questions were asked to get more personal responses, and the interviews were conducted by using messenger calls and interviewing 40 western and eastern solo female travelers who are active social media users. The interview included questions about their culture, travel decisions, social media usage, and attitudes towards social media user-generated content. The results were analyzed using quotations from the participants themselves and also by using NVIVO software, they revealed some differences in cultural effects information search process between the two groups. Also, it showed that they trust user-generated content more than information from tourism companies, when it comes to booking vacations, photos and videos posted by real travelers are highly valued it also pointed out that solo female travelers are independent in their travel planning and they conduct the majority of their research online. This research has implications that solo female travelers are a rapidly rising segment that traveling marketing businesses and agencies should pay attention to them by providing and marketing for their needs as safety and honesty, also the findings indicated that no matter which culture the solo female traveler come from due social media features as reviews, photos, sharing location and the video calls have paved the way for more female travelers and helped their families to overcome the fear and the safety concerns of the unknown by staying connected to them.