Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) nın sunmuş olduğu sosyal yardımların işlevsellik durumu: Bartın örneği
Functionality status of social assistance provided by Social Assistance and Solidarity Foundations: Sample of Bartin
  1. Tez No: 726944
  2. Yazar: ŞEYDA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER DANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tarihin her döneminde toplumlarda önemli yer tutan yoksulluk günümüzde daha fazla öneme sahiptir. Sosyal devlet anlayışı ile vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılamaktan sorumlu devletler sosyal yardımlarla yoksullukla mücadele alanında hizmet vermektedirler. Ülkemizde sosyal yardım hizmetini veren birçok kuruluş olmasına rağmen her il ve ilçede kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yoksullukla mücadelede önemli bir etkiye sahiptir. Verilen sosyal yardımlar hayati önem taşırken insan hayatına olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bu amaçla vakıfların verdiği sosyal yardımların vatandaşları iş piyasasından uzaklaştırmaması, tembelleştirmemesi, adilane ve etkin şekilde dağıtılması sağlanmalıdır. Bu araştırmada; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından sosyal yardım alan vatandaşların ve vakıflarda çalışan personellerin demografik özellikleri, sosyo-ekonomik durumları, yoksulluk ve sosyal yardımlar, vakıfların işleyişi ile ilgili düşünceleri öğrenilerek her geçen gün hizmet verdiği vatandaş sayısı artan vakıfların işlevsellik durumu öğrenilmeye çalışılmaktadır. Vakıfların işlevsellik durumunun etkinliği sosyal yardım bağımlılığı ve yoksullukla mücadele anlamındaki rolünden dolayı önem arz etmektedir. Bu çalışmada betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Bartın Merkez ve Kurucaşile, Ulus, Amasra ilçelerindeki vakıflardan yardım almakta olan ve 10.10.2019-25.12.2019 tarihleri arasında yardıma başvurmuş 404 vatandaş ve bu vakıfların hâlihazırda görev yapan 25 personel oluşturmaktadır. Vatandaşlara ve personele araştırmacı tarafından hazırlanan anket soruları uygulanmıştır. Çalışma sonucunda verilen sosyal yardımlar belirli bir düzeyde işlevsel olsa da yeterli olmadığı, bu alanda yenilik ve köklü değişikliklerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, poverty has more importance which has an important place in societies in every period of history. The states responsible for meeting the basic needs of their citizens with a social state understanding provide services in the field of fighting poverty through social welfare. Although there are many organizations that provide social assistance services in our country, the Social Assistance and Solidarity Foundations (SASF) established in every province and district have an important effect in the fight against poverty. While social welfares given are of vital importance, they can also have negative effects on human life. For this purpose, it should be ensured that the social assistance provided by foundations not taken citizens away from the labor market, not to be lazy, and distribute them fairly and effectively. In this study; The demographic characteristics, socio-economic status, poverty and social welfares of the people who receive social assistance from the Social Assistance and Solidarity Foundations and the personnel working in the foundations are tried to learn the functionality of the foundations, which are increasing in number of citizens, by learning their thoughts about the functioning of the foundations. The effectiveness of the functionality of the foundations is important due to its role in social assistance addiction and fighting poverty. Descriptive analysis method was used in this study. The sample of the study consists of 404 citizens who have received welfare from the foundations in Center of Bartın and Kurucaşile, Ulus, Amasra districts and have applied for welfare between 10.10.2019-25.12.2019 dates and 25 staff who have been working in these foundations. Questionnaires prepared by the researcher were applied to citizens and staff. As a result of the study, it has been concluded that although the social welfares provided are functional at a certain level, they are not sufficient, and innovation and radical changes should be made in this field.