İbnü'l-Farıd hayatı ve edebi kişiliği
İbnu'l-Farıd, his life and literary character
  1. Tez No: 72697
  2. Yazar: YÜCEL BARK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT H. YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İBNU'L-FÂRID HAYATI ve EDEBİ KİŞİLİĞİ Yücel BARK Danışman : Doç. Dr. Nevzat Hafız YANIK 1998-SAYFA : 83 Jüri: Doç. Dr. Nevzat Hafız YANIK Bu çalışmanın konusu 576-632 / 1181-1235 yıllarında Mısır'da yaşayan, tasavvuf şaMerinin en meşhurları arasında yer almış olan İbnu'l-Farid hakkındadır. Çalışmanın giriş bölümünde faydalanılan belli başlı kaynaklar kısaca tanıtılmaya çalışılmıştır. Yine aynı bölümde şairin yaşadığı asır hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İbnu'l-Farid'in hayatı iki ana bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde hayatı bir bütün olarak ele alınmış, onun yaşantısını etkileyen olaylardan bahsedilmiştir. Birinci bölümün sonunda içerisinde kasidelerinin tamamının bulunduğu divanı tanıtılmış, tesbit edilebidiği kadar ilk nüshaları verilmeye çalışımış, divan üzerinde çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Daha sonra divanın şerhleri ve şairin eserleri üzerinde yapılan çalışmalardan Türkiye'de hangi kütüphanede kaç tane bulunduğu hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde ise, sarin edebi kişiliğinden, bu kişiliğin oluşumuna etki eden amillerden, avrupada bin sekiz yüzlü yıllarda çıkmış olan sembolizm akımı hakkında bilgi verildikten sonra Îbnu'l-Fârid'in şiirlerinin sembolizmle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bu bölümün sonunda da kasidelerinde kullandığı bedi' ve beyan sanatlarından beyitler üzerinde örnekler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER IBNU'L-FARID, HIS LIFE AND LITERARY CHARACTER Yücel BARK Supervisor : Nevzat Hafız YANIK 1998-PAGE : 83 Jury : Nevzat Hafız YANIK Ibnu'l-Farid, (a.h.576-632 / 1181-1235 c.e.) more fully; Abû Hafs Abu'l-Qasim 'Umar b. Ebî'l-Hasan 'Ali b. Murşid b.'Ali, often known one of the greatest mystical poet in the history of Arabic literature. He was born in Cairo. His father who belonged to Hamat in Syria but migrated to Cairo was known as al-fârid because his profession was the allocation of shares (furûd) in cases of inheritance. In early youth Ibnu'l-Farid studied Shafi'î law and hadith but bis spiritual bent was such that he prefered solitary devotionin the desert or Mount al-Mukattam, east of Cairo. He lived ascetic, spending long periods at the holy places (about 15 years in Mecca). The Dvwan of Ibnu'l-Farid is slim, and the poems in it are dominated by the theme of love. Capable of being read as love lyrics, they are intended to be expression of mystical yearning for god. His mystical verse made full use of sembolism of physical love and the praises of wine. The allogries which fill his poems are not always clear, sometimes the language is difficult and full of poetical tricks.