Stok yönetim sistemlerinde Endüstri 4.0 uygulamalarının gerçekleştirilmesi: Bir otomotiv firmasında komisyonlama (parça toplama-montaj hatlarına parça besleme) yönteminin dijitalleştirilmesi
Realization of Industry 4.0 applications in stock management systems: Digitalization of a part picking method for assembly lines in an automotive company
- Tez No: 726989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşmenin neden olduğu rekabetçi ve dinamik pazar koşulları, imalat ve lojistik sektörleri başta olmak üzere birçok sektör için dijital dönüşüm ve teknoloji yatırımlarını zorunlu kılmaktadır. Günümüzde işletmelerin lojistik anlayışları, stoksuz ve tam zamanında gibi karmaşık sevkiyat ve teslimat stratejilerini içeren, maksimum verimli tedarik zincirleri gerektirir. Lojistik operasyonları için geçerli tüm bu prensipler, işletme içerisindeki malzeme ve bilgi akışını sağlayan iç lojistik sistemleri için de geçerlidir. İç lojistik sistemleri, tedarik zincirlerinin önemli unsuru ve darboğazıdır. Karma model montaj hatlarına sahip otomotiv endüstrisinde, montaj bölgelerine parça besleme operasyonları en zorlu ve karmaşık süreçlerden birisidir. Müşteri taleplerinin çeşitliliği ve değişkenliği, üretim tesislerinde hareket gören parça miktarını ve kompleksiteyi fazlasıyla artırmıştır. Bu yüzden, montaj hatlarına parça besleme sistemlerinin tasarımı, üretim sisteminin performansını, verimini ve kalitesini çok yakından etkiler. Son yıllarda araştırmacılar, Endüstri 4.0 ve Lojistik 4.0 anlayışının getirdiği dijital dönüşüm rüzgârının da etkisiyle, parça toplama sistemlerinin verimliliğini artırmaya yardımcı olan çeşitli teknoloji yardımlı parça toplama teknikleri geliştirmişlerdiler. Bu çalışmada, öncelikle parça toplama sisteminin, iç lojistik uygulamalarındaki yeri ve önemi tanımlanmış, sonrasında da manuel parça toplama sistemlerinin diğer teknoloji yardımlı parça toplama sistemlerine göre kıyaslaması yapılmıştır. Bu sayede, teknoloji yardımlı parça toplama sistemlerinin araştırılması ve tasarımı, çeşitli sektörlere bir fırsat sunarak yönetim odaklı verimlilik kriterlerine göre işletmelere uygun sistemin ve teknolojinin seçilmesi için yardımcı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The competitive and dynamic market conditions brought by the globalization necessitate digital transformation and technology investments for many sectors, especially the manufacturing, logistics and service sectors. Today's logistics understanding of businesses requires maximum efficient supply chains that include complex delivery strategies such as stock-free and just-in-time. All these principles, which are valid for logistics operations, are also valid for internal logistics systems that provide material and information flow within the enterprise. Internal logistics systems are an important element and bottleneck of supply chains. The supply of parts to assembly areas is one of the most challenging and complex processes in automotive industries with mixed model assembly lines. The diversity and variability of customer demands greatly increased the amount and variety of moving parts in production facilities. Therefore, the design of the parts feeding system to the lines very closely affects the performance, efficiency and quality of the production system. Part or order picking operations are one of the most labor and time-consuming processes in intralogistics systems. In recent years, researchers have developed various technology-assisted parts picking techniques that help increase the efficiency of part kitting systems, with the effect of the digital transformation wind brought by Industry 4.0 and Logistics 4.0 wind. In this study, the importance of the parts kitting system in intralogistics applications was defined, and then the comparison of manual part kitting systems with other technology assisted part kitting systems was made. In this way, it is thought that the research and design of technology-assisted parts kitting systems will help to select the technology that is focused on efficiency criteria and suitable for the sectors.