Bireylerin uyum ve empatik beceri düzeyleri arasındaki ilişkiler
The Relations between adjustment and empathic skill levels of individuals
  1. Tez No: 72699
  2. Yazar: BİROL ALVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİREYLERİN UYUM DÜZEYLERİ İLE EMPATİK BECERİLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Birol ALVER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL 1998-SAYFA:174. jüri: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL Bu araştırmada, bireylerin uyum düzeyleri ile empatik beceri düzeyleri arasındaki ilişkiler, cinsiyet ve öğrenim alanı (fen ve sosyal) değişkenleriyle birlikte incelenmiştir. Araştırmanın örnekleri 1997-1998 öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Üçüncü sınıflarında okuyan öğrencilerin 100'ü kız, 100'ü erkek; 100'ü sosyal alanda, 100'ü fen alanında öğrenim gören toplam 200 öğrenci seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilerek oluşturulmuştur. Bireylerin uyum düzeylerinin belirlenmesinde, Özgüven (1976) tarafından geliştirilen Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE); empatik beceri düzeyinin belirlenmesinde ise Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Beceri Ölçeği-B Formu kullanılmıştır. Hacettepe Kişilik Envanteri ile üç uyum (genel uyum, sosyal uyum, kişisel uyum) ve sekiz alt uyum (kendini gerçekleştirme, duygusal kararlılık, nevrotik eğilimler, psikotik belirtiler, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler, sosyal normlar, anti-sosyal eğilimler) düzey ve özellikleri tespit edilmiş ve empatik becerileriyle ilişkisine bakılmıştır. Ayrıca cinsiyet ve öğrenim alanının empatik beceri ve genel uyum düzeylerinde bir farklılık oluşturup oluşturmadığına bakılmıştır. Elde edilen bulgular, uyum ve alt uyum düzeyleri ile empatik beceri arasında önemli bir ilişkinin bulunmadığını göstermiştir. Ayrıca cinsiyet ve öğrenim alanının empatik beceri ve genel uyum düzeyinde bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONS BETWEEN ADJUSTMENT AND EMPATHIC SKILL LEVELS OF İNDİVİDUALS Birol ALVER Advisor: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL 1998-page 174 Jury: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL İn this study, the relationship between adjustment (individuals, social and general) and empathie skill levels of individuals were examined 100 male and 100 female; 100 in field of social science and 100 in field of aplied science, total 200 students who are studying in the third class of Kazım Karabekir Education Faculty, Atatürk University in the Erzurum city in 1997-1998 teaching year were randomly chosen for the sampling of the study. The adjustment levels of in the individuals were determined by using“Hacettepe Personality inventory”developed by Özgüven (1976), and then emphatic skill levels were found out by using“Emphatic Skill Scale”developed by Dökmen (1988). According to“Hacettepe Personality inventory”, the student secores in individuals social, general adjustment to and subadjustment. (Self actualization, emotional, stability, nevrotic tendencies, psychatric symptoms, family relationships, social relationship, social norms and anti-social tendencies) were found and then relations in terms empathie skill level of individuals. According to findings, a significant relationship between the adjustment, subadjustment and empathie skill levels of the individuals wasn't found. Besides, it wasn't determined that field of acquisition of knowledge and sex factors affected the emphatic skill affd adjustment level of the individuals.