Acil servise başvuran COVID-19 pozitif tespit edilen hastalarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile mültecilerin sosyo-ekonomik,özgeçmiş, klinik ilerleyiş, tedavi ve sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of the socio-economic, background, clinical progress, treatment and results of republic of turkey and refugees in COVID-19 positive patients applying to the emergency department
- Tez No: 762226
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA, UZMAN YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Acil servise başvuran koronavirüs hastalığı (Covid-19) pozitif tespit edilen Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşları ile mültecilerin sosyo-ekonomik, özgeçmiş, klinik ilerleyiş, tedavi ve sonuçlarının karşılaştırılması ve karşılaştırma sonucunda bulduğumuz veriler ışığında alınabilecek yeni kararlara ve olası yeni pandemilerde sağlık hizmetlerine yol göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran hastaların 4 aylık süredeki retrospektif verilerine hasta dosyaları ve hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden ulaşılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, acil servise başvuru tarihi, ek hastalık varlığı, favipiravir, asetilsalisilikasit (ASA), heparin, antibiyotik, steroid, hidroksiklorokin kullanımları, acil servis başvuru fatura değerleri ve laboratuvar (nötrofil, lenfosit, ferritin, platelet, D-dimer, fibrinojen, C-reaktif protein (CRP) bulguları, acil servisten sonlanışları ve ilk 6 ay içindeki mortaliteleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 4733 hasta dahil edildi. Bu hastaların 3724'ü (%78,7) T.C. vatandaşı, 1009'u ise Suriye uyruklu sığınmacıydı. Hastaların toplam 2568'i (%54,3) erkekti. Hastaların 1067'sinde (%22,5) ek hastalık öyküsü vardı. En fazla görülen ek hastalık hipertansiyon olarak saptandı (n=612, %12,5). Hastaların 3619'u ( % 76,5) acil servis sonlanımı sonrası ev karantinası önerilerek taburcu edilirken; ev karantinası oranı T.C. vatandaşlarında %76,8 (n=2861) iken, yabancı uyruklularda ise %75,1 (n=758) olarak saptandı. Hastaların cinsiyet, ek hastalık öyküsü; mevcut ek hastalıklarından hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM), Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)/Astım ve diğer ek hastalıklar ile hastaların uyrukları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Comparison of the socio-economic status, background, clinical progress, treatment, and results of the citizens of the Republic of Turkey (T.C.) and refugees who applied to the emergency service and were found to be positive for coronavirus (Covid-19); In addition, we aimed to guide new decisions that can be taken in the light of the data we found as a result of the comparison and health services in possible new pandemics. Material and Method: The data of the patients who applied to Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Emergency Service for a period of 4 months were accessed retrospectively through patient files and the hospital information management system. Patients' age, gender, date of admission to the emergency department, presence of additional disease; use of favipiravir, acetylsalicylic acid (ASA), heparin, antibiotics, steroids, hydroxychloroquine; emergency service admission bill values and laboratory findings (neutrophil, lymphocyte, ferritin, platelet, D-dimer, fibrinogen, C-reactive protein (CRP)), emergency service outcomes and mortality within the first 6 months were compared. Results: The number of patients included in the study was 4733. While the number of patients who were citizens of the Republic of Turkey was 3724 (78.7%), the number of Syrian refugees was 1009. A total of 2568 (54.3%) patients were male. There was a history of additional disease in 1067 (22.5%) of the patients. The most common comorbidity was found to be hypertension (n=612, %12,5). While 3619 (76.5%) of the patients were discharged with the recommendation of home quarantine after the emergency service outcome; while the rate of home quarantine was 76.8% (n=2861) for Turkish citizens, it was 75.1% (n=758) for foreign nationals. Gender of patients, history of the additional disease; a statistically significant correlation was found between the existing co-morbidities hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD)/Asthma and other co-morbidities and the nationality of the patients.