COVİD-19 hastalarında başvuru anındaki serum salusin- α ve salusin- β düzeylerinin prognostik değerinin incelenmesi
Investigation of the prognostic value of serum salusin-α and salusin-β levels at the time of admission in COVİD-19 patients
  1. Tez No: 727022
  2. Yazar: SAFİYE BİLGE GÜÇLÜ KAYTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ALKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA YASEMİN ÇİNPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Vasküler inflamasyon, Yeni koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19)'un gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca yüksek sitokin seviyesi COVID-19'da kötü prognoza işaret eder. COVID-19 hastalarının takibinde akut dönemde hastalığın şiddetini ve komplikasyonlarını belirlemek için, mikro ve makro damar yapılardaki endotel patofizyolojisini belirlemek ve endotel fonksiyon testlerini takipte kullanmak düşünülmelidir. Bu çalışmada COVID-19 hastalığının akut döneminde hastalığın şiddetini belirlemede salusin-α ve salusin-β peptidlerinin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 01.09.2021 ve 01.03.2022 tarihleri arasında hastanemizde erişkin pandemi yataklı servisi ve erişkin yoğun bakım ünitesinde yatarak takip edilen, oral veya nazofarengeal sürüntü örneklerinde SARS-CoV-2 PCR testi pozitif saptanan hastalar dahil edildi. Çalışmamıza 74 COVID-19 tanılı hasta ve 37 kontrol grubu olmak üzere toplamda 111 katılımcı dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalarda, takipte yoğun bakım ünitesi ihtiyacı veya mortalite gelişmesi birincil sonlanım noktası olarak kabul edildi. Hasta grubu; birincil sonlanım noktasına ulaşmaksızın komplikasyonsuz taburcu edilen hastalar ve birincil sonlanım noktasına ulaşan hastalar olarak ikiye ayrıldı. Başvuru anında alınan serum örneklerinden salusin-α ve salusin-β seviyeleri istatiksel olarak kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vascular inflammation has an important role in the development and progression of Novel coronavirus disease 2019 (COVID-19). Also, high cytokine level predicts poor prognosis in COVID-19. In order to determine the severity and complications of the disease in the acute period in the follow-up of COVID-19 patients, it should be considered to determine the endothelial pathophysiology in micro and macrovascular structures and to use endothelial function tests in the follow-up. In this study, it was aimed to investigate the utility of salusin-α and salusin-β peptides in determining the severity of the disease in the acute period of COVID-19. Method: Patients who were followed up in our hospital adult COVID-19 pandemic clinic and adult intensive care unit (ICU) between 01.09.2021 and 01.03.2022 and who were found to have positive SARS-CoV-2 PCR test in oral or nasopharyngeal swab samples were included in the study. In total, 111 patients were included in our investigation, of which 37 were in the control group and 74 had a COVID-19 diagnosis. The primary endpoint was the need for intensive care unit or mortality in the patients included in the study. The patients were divided into two groups those who did not reach the primary endpoint and were discharged without complications and those who reached the primary endpoint. Salusin-α and salusin-β levels of serum samples taken at the time of application were statistically compared.