Acil servise başvuran COVİD-19 vakalarında klinik kötüleşme ve mortaliteyi öngörmede laboratuvar biyobelirteçlerin önemi
- Tez No: 740780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK EREN ÇANAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş: Koronavirüs ailesinden yeni keşfedilen bir patojen olan şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsü–2 (SARS-CoV-2) ve sebep olduğu koronavirüs hastalığı 2019 yılının aralık ayından itibaren Çin'in bir kenti olan Wuhan'da görülmeye başlamış, sonrasında hızla dünyanın geneline yayılmıştır. COVID-19 ile enfekte olan hastaların semptomları, minimal semptomlardan ciddi solunum yetersizliği ve çoklu organ yetersizliğine kadar değişkenlik gösteren geniş bir spektruma sahiptir. Enfekte çoğu kişi hastalığı hafif (%40) ya da orta şiddette (%40) geçirse de, yaklaşık %15 oranında oksijen desteği gerektiren ağır hastalık, %5 oranında ciddi komplikasyonlu (solunum yetersizliği, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), septik şok, tromboemboli, çoklu organ yetersizliği, kardiyak hasar, akut böbrek hasarı gibi) kritik hastalık izlenmektedir. Hastalığın bulaş hızının ve yollarının keşfedilmesi, kliniğinin tanımlanması, gidişatının öngörülmesi, tedavi ve aşılama için uygun olabilecek ajanların araştırılması bu konularda kılavuzların oluşturulması ve bilgi akışının sağlanması yönünde dünya çapındaki sağlık örgütleri, bilim insanları ve klinisyenlerin yoğun çabalar sergilenmiş olup güncel bilgiler paylaşılmaya devam etmektedir. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve eşlik eden hastalıkları gibi faktörler hastalığın seyrinin öngörülmesi açısından yararlı olmakla birlikte, kesin prognostik belirteçlerin eksikliği klinisyenleri bu konuda araştırma yapmaya yönlendirmiştir. Çalışmamızın birincil amacı; acil servise başvuran COVID-19 hastalarının biyobelirteçlerinin incelenerek hastanın klinik gidişatı/sonlanımı hakkında fikir sahibi olabilmektir. Çalışmamızın ikincil amacı çalışmaya aldığımız belirteçleri kullanarak hastaların taburculuk/servis yatış/yoğun bakım yatışı kararını verebilmek ve bu belirteçlerin hastaların demografik verileriyle ilişkisini ortaya koyabilmektir Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Bu çalışma Nisan 2021-Eylül 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na COVID-19 enfeksiyonu semptomlarıyla (yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal) başvuran, acil servis başvurusundan önceki 14 gün içinde ya da acil servis başvurusundan sonraki 7 gün içinde pozitif COVID-19 RT-PCR testi olan hastalar üzerinde retrospektif olarak yürütülmüştür. eri toplama aracı olarak, ilgili literatür doğrultusunda geliştirilen araştırmacı tarafından hazırlanan 19 soruluk olgu rapor formu kullanılmıştır. Çalışma verileri hastanenin veri tabanından geriye dönük olarak toplanmıştır. Çalışmaya alınan hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), eşlik eden hastalıkları (kalp yetmezliği, diyabet, hipertansiyon), vital bulguları (saturasyon, ateş, nabız, solunum sayısı, sistolik tansiyon, diyastolik tansiyon), laboratuvar bulguları (sodyum, potasyum, kalsiyum) ve sonlanımları (taburculuk/servis yatış/yoğun bakım yatış, yatış süresi, mortalite) elde edilmiştir. Araştırma verileri SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza toplam 193 hasta alındı. Bu hastaların 115'i (%59,6) erkek ve 78'i (%40,4) kadındı. Hastaların yaşları 19 ila 97 arasında değişmekte olup medyan değeri 69 idi. Hastaların labratuvar tetkikleri incelendiğinde Sodyum değerinin medyan 136 mEq/L (123-156), Potasyum değerinin 4,20 mEq/L (2,60 ile 6,90) ve kalsiyum değerinin 8,10 mEq/L (5,30-10,70) tespit edildi. Hastaların acil servis sonlanım durumları değerlendirildiğinde dört hastanın(%2,07) acil serviste eksitus olduğu , 78 hastanın (%40,4) servise yatırıldığı, 50 hastanın (%25,9) yoğun bakıma yatırıldığı ve 61 hastanınn (%31,6) taburcu edildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2), a newly discovered pathogen from the coronavirus family, and the coronavirus disease it causes began to be seen in Wuhan, a city of China, since December 2019, and then spread rapidly throughout the world. The symptoms of patients infected with COVID-19 range from minimal symptoms to severe respiratory failure and multi-organ failure. Although most infected people have mild (40%) or moderate (40%) disease, approximately 15% of severe illness requiring oxygen support, 5% of serious complications (respiratory failure, acute respiratory distress syndrome (ARDS), septic shock, thromboembolism, multiple organ failure, cardiac damage, acute kidney injury) critical illness is observed. Intensive efforts have been made by health organizations, scientists and clinicians around the world to discover the transmission rate and ways of the disease, to define its clinic, to predict its course, to search for agents that may be suitable for treatment and vaccination, to create guidelines on these issues and to provide information flow, and up-to-date information continues to be shared. Although factors such as age, gender, and comorbidities of the patients are useful in predicting the course of the disease, the lack of definitive prognostic markers has prompted clinicians to investigate this issue. The primary aim of our study; The aim is to have an idea about the clinical course/outcome of the patient by examining the biomarkers of COVID-19 patients who applied to the emergency department. The secondary aim of our study is to be able to make the decision of discharge / service hospitalization / intensive care hospitalization of the patients by using the markers we included in the study and to reveal the relationship of these markers with the demographic data of the patients. Material method: This study was carried out at Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital. It is a cross-sectional and descriptive study. This study was carried out between April 2021 and September 2022 at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine with symptoms of COVID-19 infection (high fever, cough, shortness of breath, headache, sore throat, runny nose, muscle and joint pain, weakness). was conducted retrospectively on patients who presented with a positive COVID-19 RT-PCR test within 14 days of admission to the emergency department or within 7 days of admission to the emergency department. As a data collection tool, a 19-question case report form prepared by the researcher, developed in line with the relevant literature, was used. Study data were collected retrospectively from the hospital database. Demographic information (age, gender), accompanying diseases (heart failure, diabetes, hypertension), vital signs (saturation, fever, pulse, respiratory rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure), laboratory findings (sodium, potassium, calcium) of the patients included in the study ) and outcomes (discharge/service hospitalization/intensive care hospitalization, length of stay, mortality) were obtained. Research data were evaluated using SPSS 21.0 statistical program. Results: A total of 193 patients were included in our study. Of these patients, 115 (59.6%) were male and 78 (40.4%) were female. The ages of the patients ranged from 19 to 97, with a median value of 69. When the laboratory examinations of the patients are examined, the median sodium value is 136 mEq/L (123-156), the potassium value is 4.20 mEq/L (2.60 to 6.90), and the calcium value is 8.10 mEq/L (5.30-10, 70) was detected. When the emergency service outcome of the patients was evaluated, four patients (2.07%) died in the emergency department, 78 patients (40.4%) were admitted to the service, 50 (25.9%) patients were admitted to the intensive care unit, and 61 (31.6%) patients were admitted to the intensive care unit. was found to be discharged.