N. Ali Akkirmani, hayatı, edebi şahsiyeti ve Gavriye mesnevisi (tenkitli metin-inceleme)
  1. Tez No: 72705
  2. Yazar: A. HALİM ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIRKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
ÖZET Y. LİSANS TEZİ NAKŞI ALİ AKKİRMANt HAYATI, EDEBİ KİŞİLİĞİ VE GAVRİYE MESNEVİSİ (İNCELEME-TENKİTLİ METİN) A. Halim Ulaş Danışmanı: Doç. Dr. Ahmet KTRKKTLIÇ 1988 - Sa\fa:!LX+348 Jüri: Doç. Dr. Ahmet KTRKKILIÇ Bu çalışma. 17. yüzyılda yaşayan tekke-tasavvuf şairi Nakşi Ali Akkirmâni hayatı, edebi şahsiyeti, eserleri ve Gavriye Mesnevisi adlı eserinin tenkitli metninin ortaya konularak incelenmesinden ibarettir. Çalışmamızın birinci bölümünde, şairimizin hayatı, sanatı, eserleridil özellikleri ve mesnevide kullandığı deyimler üzerinde durulmuştur. Hayatı hakkında oldukça az bilgiye sahip olduğumuz Nakşi. pek tanınan bir şair değildir. Sanatı, idealinin emrindedir. Çalışmamızın ikinci bölümünü ise mesnevide geçen edebi sanatlara ayırdık. Tasavvuf? bir mahiyet arzeden eserde edebi sanatlara fazla yer verilmemiştir. Yalın bir anlatım tercih edilmiştir. ÜçUncü bölümde, eserde geçen dini unsurlar ele alınarak incelenmeye çalışıldı. Eser baştan sona tasavvuf! motiflerle örülüdür Beşinci bölümde. Cemiyet ve Kültür başlığı işlendi. Altıncı bölümde. Tabiat ve Eşya ile ilgili unsurlar üzerinde duruldu. Son olarak mesnevinin tekitli metni yer almaktadır. Tamamı dört bin yirmi dokuz beyit olan Gavriye mesnevisinin dört nüshası üzerinde tenkitli metin çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE LİFE OF N. ALÎ AKKÎRMANİ, HİS LITERARY PERSONALITY, HİS WORKS. MASNAVİ OF GAVRİYE AND A CRİTİCAL TRANSLATION OF İT A. Halim ULAŞ Supervisor: Doç. Dr. Ahmet KIRKKTLIÇ 1 9998-PAGE: nx+348 Jury: Doc. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ This work is about N'. Ali Akkirmani who has lived in 17th century and his literary personality and his works especially Masnavi of Gavriye and its critical translation. İn the first section we gave some information about his life. an. works, and language specialities and the idioms that he has used in his Masnavi. There is only a little information about his life that he is not a famous poet. His art is under the imperative of his toughts. İn the second section of our work we reserved for the literary arts ot Masnavi. The work is an Islamic mystic so that there wasn't a lot of literary arts. İn the third section the religional elements that used in the work has examined. There are so many mystic elements in the work. İn the fourth section we study about the head-line of the society and culture İn the fifth we study about Nature and Things. The text of transcription of Gavriye is at the and of our work. We study on the terms of mystic that they used o lot in the Masnavi. We study on the four copies of Gavriye which is obout 4000 couples.