Prens Kalyanamkara ve Papamkara hikayesinin Uygurcasının söz dizimi
Syntax of D'Uygur version the story of 'Prens Kalyanamkara Paramkara
  1. Tez No: 72704
  2. Yazar: SEMRA ALYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Uygur devri dil yadigârlarından Prens Kalyanamkara ve Papamkara (Edgii Ögli Tigin ve Ayıg Ögli Tigin) Hikâyesi'nin söz dizimini ihtiva eden bu çalışma, Kavramların İşaretlenmesi, İsim ve Fiil Tabanları, Kavram İlişkileri başlıklarını taşıyan üç ana bölümden oluşmaktadır. Kavramların işaretlenmesi ve İsim ve Fiil Tabanları, başlıklarını taşıyan ilk iki bölüm, Kavram İlişkileri bölümünün girişi niteliğindedir. Çalışmanın esasım teşkil eden Kavram İlişkileri bölümü ise. Çekimli Yapılar, Belirtili Tamlamalar ve Cümle başlıklarım taşıyan üç bölümden oluşmaktadır. Çekimli yapılar bölümünde isim ve fiil çekimlerine; belirtili tamlamalar bölümünde belirtili isim tamlamaları ile belirtme sıfat tamlamalarına; cümle bölümünde ise, Prens Kalyanamkara ve Papamkara Hikâyesi' nde geçen 572 cümlenin öğeleri bakımından dizişine, cümle kalıplarına ve kullanım oranlarına yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda, Şekil Bilgisi Dizini ve Bibliyografya bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This stduy, including the syntax of“Prens Kalyanamkara Papamkara (Edgü Ögli Tigin Ayıg Ögli Tigin)”works of the Uygur Age, consist of the“determination of concepts”,“ nominal and verbal bases”,“conceptual relations”as titles. The chapters named“determination of concepts”and“ nominal and verbal bases”are supposed to be considered as introduction to“conceptual relations”making the subject-matter of the study. The chapters“conceptual relations”is subdivided into three, named“inflectional structures”, definite determinative groups“, and ”sentence“. The first of these chapters (inflectional structures) presents nominal and verbal inflections ; definite determinative groups, defnite noun and definite adjective determinative groups; the sentence, the agents of sentences (572 sentences) in the ”Prens Kalyanamkara Papamkara“ sentence forms in general addition, the rates of usage etc. in detail. At the end of the dissertation there appears awide-ranged ”Bibliography“ indicating ”index of Morphology".