Effect of meteorology and transport on particle concentrations and size distribution in Eastern Mediterranean atmosphere
Doğu Akdeniz atmosferinde meteoroloji ve taşınımın parçacık konsantrasyonu ve boyut dağılımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 727087
  2. Yazar: ELİF SENA UZUNPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL, PROF. DR. İPEK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, partikül madde boyutları ile atmosferik prosesler arasındaki ilişkiyi ve toz taşınımının partikül madde boyutu dağılımı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Sayısal (0.2 μm ile 32 μm arası) ve kütlesel (PM1, PM2.5 ve PM10) PM konsantrasyonları, 1 Nisan 2017 ve 31 Ekim 2018 tarihleri arasında kırsal (Türkiye'nin Akdeniz kıyısı) ve banliyö (İç Anadolu) olmak üzere iki farklı istasyonda eş zamanlı olarak toplanmıştır. Ankara'da kaba parçacıklar daha baskınken, Marmaris nispeten daha küçük boyutlu parçacıklardan oluşmaktadır. Banliyö istasyonundaki yerel kaynak katkısının baskınlığı nedeniyle taşınan partiküllerin konsantrasyonlar üzerindeki etkisi maskelenmiştir. Banliyö istasyonunda Doğu yönlerden gelen tozunun etkisi gözlenmiştir. Ağırlıklı olarak yaz mevsiminde meydana gelen Sahra tozu olaylarında mevsimsel kayma gözlenmiş ve kış mevsimi baskın olmuştur. Yağmur olaylarının sadece PM2.5 üzerinde etkili olduğu ve dolayısıyla PM'nin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini azaltmadığı gözlenmiştir. Kırsal istasyonun PMF analizi deniz tuzu, toprak, yerel antropojenik, petrol yanması ve bölgesel yanma olmak üzere beş faktörün varlığını ortaya koymuştur. Kaba partiküllere litofil ve kalkofil elementler hakimdir. İkincil inorganik iyonlar, toprak elementleri ve deniz tuzu, PM10 kütlesinin yaklaşık %75'ini oluşturmaktadır. Kuzey Afrika tozu litofil elementlerinin konsantrasyonlarının %55- %76'sını oluştururken, deniz tuzu ve ikincil iyon katkısı nedeniyle, PM10 kütlesinin yalnızca %26'sını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between particle sizes and processes in the atmosphere and the effect of dust transport on particle size distribution. Number (0.2 μm to 32 μm) and mass (PM1, PM2.5, and PM10) concentrations were collected at rural (Mediterranean coast - Marmaris) and suburban (Central Anatolia - Ankara) stations between April 1, 2017, and October 31, 2018. The coarse particles were more dominant in the Ankara while the Marmaris contained relatively smaller-sized particles. The local source contribution was dominant at the suburban station and the effect of transported particles on the concentrations was masked. The effect of Eastern dust was observed at the suburban station. The seasonality shift in the Saharan dust episodes was observed as they occurred dominantly in winter. The rain events were only effective above PM2.5, showing that they did not lower the effect of PM on human health. PMF analysis of rural station revealed five factors: sea salt, crustal, local anthropogenic, oil combustion, and regional combustion. Coarse particles were dominated by lithophile and chalcophile elements. Secondary inorganic ions, crustal material, and sea salt formed approximately 75% of PM10 mass. North African dust accounted for 55% - 76% of concentrations of lithophile elements, but only 26% of PM10 mass, due to sea salt and secondary ion contribution.