Influencing factors of using the e- learning systems based on cloud computing in Iraqi universities
Irak üniversitelerinde bulut bilişim temelli e-öğrenim sistemlerinin kullanılmasını etkileyen faktörler
- Tez No: 727095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM, DR. MOHAMMED ALSALEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bulut tabanlı e-öğrenme (CBEL), teknoloji kullanımında bir paradigma değişikliği yarattı. İlgili literatür, bu teknolojinin iş organizasyonları arasında benimsenmesi ve kullanılmasına odaklanırken, eğitim kurumları ile ilgili çalışmalar azdı. Bu çalışmanın amacı, Irak üniversitelerinde CBEL'in davranışsal niyeti (BI) ve fiili kullanımını (AU) etkileyen faktörleri araştırmaktır. Araştırma modeli, iki teoriyi birleştirerek çift faktör kavramına dayalı olarak önerilmiştir; birincisi, güven faktörünün ek bir değişken olarak kullanıldığı birleşik teknoloji kabulü ve kullanımı teorisi (UTAUT2) ve ikincisi ise statüko yanlılığıdır. teori (SQB). Bu çalışmanın evreni, Irak'taki beş üniversitenin akademik personelidir*. 258 personelin örneklem olarak seçilmesi için tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplamak için anket kullanılmıştır. AMOS yazılımına dayalı verilerin analizinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Sonuçlar, performans beklentisinin (PE), CBEL'in (BI) ve AU'su ile ilgili en önemli faktör olduğunu, ardından güven (TR), algılanan değer (PEV), Batık maliyetler (SC), sosyal etki (SI), ve hedonik güdüler (HM)
Özet (Çeviri)
Cloud-based e-learning (CBEL) has created a paradigm shift in the use of technology. Related literature focused on the adoption and use of this technology among business organizations while studies related to educational institutions were few. The aim of this study is to investigate the factors that influence behavioral intention (BI) and the actual use (AU) of CBEL in Iraqi universities. The research model was proposed based on the dual-factor concept through combine two theories, the first one is the unified theory of technology acceptance and use (UTAUT2) with the trust factor as an additional variable, and the second one is the status quo bias theory (SQB). The population of this study is academic staff* from five universities in Iraq. A random sampling technique has been used to select 258 staff members as a sample. The questionnaire has been used to collect data. Structural Equation Modeling (SEM) has been used to analyze the data based on AMOS software. The results confirm that performance expectancy (PE) is the most important factor regarding the (BI) and AU of CBEL, followed by the trust (TR), perceived value (PEV), Sunk costs (SC), social influence (SI), and hedonic motives (HM)