Factors affecting the adoption of the internet of things (IoT) in higher education institutions in Iraq
Irak'ta yükseköğretim kurumlarında nesnelerin interneti'nin (IoT) kabul etmesini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 727096
  2. Yazar: HODA A. MOHAMEDAMEN MOHAMEDAMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM, DR. NOOR AZEEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), son yıllarda en çok tartışılan konulardan biri ve tüm kurumlarda performansı artırmak için en iyi çözüm olarak kabul ediliyor. Yükseköğretim kurumlarında (HEI'ler) IoT'nin kabul ve benimseme çalışmaları azdır. Bu çalışma, akademik personelin* Irak'taki HEI'lerde IoT teknolojisini benimsemeye yönelik davranışsal niyetini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Teknolojinin kabul ve kullanımının birleşik teorisi (UTAUT), bu çalışmanın araştırma modelinin önerilmesinde aşağıdaki faktörlerle (Güven, mahremiyet, Güvenlik, Memnuniyet, Personel yenilikçiliği ve uyumluluk) kullanılmıştır. Bu çalışmanın evreni, Irak'ta bulunan beş üniversitenin akademik personelidir. Örneklem olarak 302 personelin seçilmesi için tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplamak için anket kullanılmıştır. AMOS yazılımına dayalı verilerin analizinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Sonuçlar, memnuniyetin (SF), IoT hizmetlerinin benimsenmesi için davranışsal niyetler (BI) ile ilgili en önemli faktör olduğunu, ardından çaba beklentisi (EE) ve performans beklentisinin (PF) olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) is one of the most discussed topics in recent years and is considered the best solution to improve performance in all institutions. Acceptance and adoption studies of IoT in higher education institutions (HEIs) are scarce. This study aimed to examine the factors that affect the behavioral intention of academic staff* to adopt the IoT technology in HEIs in Iraq. The unified theory of acceptance and use of technology (UTAUT) has been used with the following factors (Trust, privacy, Security, Satisfaction, Personnel innovativeness, and compatibility) in proposing the research model of this study. The population of this study is academic staff in five universities in Iraq. A random sampling technique has been used to select 302 staff members as a sample. The questionnaire has been used to collect data. Structural Equation Modeling (SEM) has been used to analyze the data based on AMOS software. The results confirm that satisfaction (SF) is the most important factor regarding behavioral intentions (BI) for the adoption of the IoT services, followed by effort expectation (EE), and performance expectation (PF).