Uluslararası andlaşmaların yapılmasının Türk Hukuku açısından değerlendirilmesi
Analysing the making of international treaties from the perspective of Turkish Law
- Tez No: 72712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Çalışmanın konusu uluslararası andlaşmalardır. Günümüzde andlaşmalar Uluslararası ilişkilerde önemli bir role sahiptir. Uluslararası toplumda savaşlar hiçbir şeyi çözmemiştir. Dünya savaşlarından sonra Devletler bir araya gelerek dünya üzerinde barışı tesis etmek için uluslararası örgütler kurmuşlardır. Bu örgütler ilişkileri düzene sokmak için pek çok uluslararası andlaşma hazırlamışlardır. Uluslararası hukuk Ulusal hukuktan farklı olarak gelişmiştir. Uluslararası toplumda kural koyucu üstün bir güç yoktur. Devletler bir araya gelerek uyacakları kuralları koyarlar. Uluslararası hukukun ana kaynaklan uluslararası andlaşmalar, yapılageliş ve hukukun genel ilkeleridir. Çalışmada bu kaynaklar ele alınmış, en önemli kategori olan andlaşmalar ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Andlaşmaların yapılmasında pek çok safha vardır. Bunlardan ilki andlaşmaların metninin hazırlanmasıdır. İkinci safha hazırlanan metnin kesinleştirilmesi için imzalanması ya da parafe edilmesidir. Bu işlemden sonra Devletler andlaşmanın Uluslararası hukukta ve kendi îç hukuklarında yürürlüğe girebilmesi için onaylarlar. Çalışmada bu safhalar Uluslararası hukuk ve Türk hukuku açılarından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is International teraties. Today teraties take important roles in international relations. Wars haven't solve anything in international society. After World Wars States came together and built new international organizations to set peace on earth. These international organizations prepared lots of teraties to put the relations in order. International law developed apart from National law. In the international society there is no Supreme power that puts rules. States come together and put the rules that they obey. The main resources of International law are; International teraties, Customs and General pirinciples of Law. In this study these resources are examined and treaties, the most important kategory, is explained in detail. There are many stages of making treaties. The first is to prepare the text of the treaty. The second is to sign or initial the text in order to make it certain. After then the States ratify the treaty to make it valid in international law and in their national law. In this study these stages are examined from the perpectives of International law and Turkish law.