Türk endüstriyel seramik işletmelerinde fire ve kayıpların tespiti, değerlendirilmesi ve örnek olay
Identifying, evaluating waste and loss in Turkish industrial (manufacturing) ceramics companies and a case study
  1. Tez No: 72713
  2. Yazar: NECMİ TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. EROL UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET insanoğlunu günlük yaşamında ihtiyaç duyduğu kap kaçak yapımı ile başlayan seramik eşya üretimi, dünyada teknolojinin hızlı gelişimine parelel olarak günümüzde de önemini korumaktadır. Kullanım alanı her. geçen gün artan seramik mamullerinin üretimi, geleceğin önemli sanayi dalı olma özelliğine sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye'de genç sanayi sektörü olan seramik sanayi, yaklaşık kırk yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Genç bir sanayi sektörü olmasının yanında, dünya seramik devleri ile kıyasıya verdiği rekabet mücadelesinde üretim bakımından dünyada önemli bir yere sahiptir. Seramik işletmelerinde, üretim faaliyetleri sırasında oluşan üretim kayıplarının önlenmesi ve kontrol edilebilmesi için muhasebe kayıtlarından yararlanılmaktadır. İşletmelerin maliyet muhasebesi kayıtlarından elde edecekleri sağlıklı veriler, işletme yöneticileri tarafından değerlendirilerek, gerekli önlemleri önceden almalarına imkan sağlamaktadır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Dünyada ve Türkiye'de Seramik Sektörünün Gelişimi, ikinci bölümde, Sanayi İşletmelerinde Üretim Kayıplarının Tespiti, üçüncü bölümde, Üretim Kayıplarının Değerlendirilmesi ve Muhasebe Kayıtları ile dördüncü bölümde ise, Türk Seramik Sanayi İşletmelerinde Üretim Kayıplarının Tespiti ve Değerlendirilmesine ilişkin örnek uygulamaya yer verilerek, sektörün sorunları ile çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The production of ceramics goot that began with the production of pots and pans needed in daily life of human being, still keeps its importance today parelelly with the rapid development of the technology in the world. The production of ceramics goods, those having steadily increase in the field of usage, shows its having potential to be an important industrial sector of the future. The ceramics sector, as a new industrial sector in Turkey, has nearly a fourty years of experience. Despite its being a new industrial sector, in the competition with the word ceramics giants, it has a significant place in terms of production. Accounting records are used in ceramics companies to prevent and control production losses occured during the prodiction activities. Sound data obtained from cost accounting records, as evaluated by the management, enable them to take necessary proactive measures. The research consists of four sections. İn the first section, The Development of Ceramics Sector in the World and in Turkey; in the second section, identifying the Production Losses in industrial (Manufacturing) Companies; in the third section, The Evaluation of Production Losses and Accounting Records; and in the fourth section, A Case Study Concerning the identifying and Evaluating Production Losses in Turkish industrial Companies are presented, and the problems and proposals for the solution are underlined.