Design and analysis of forest fire detection system using image processing technique
- Tez No: 727154
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Resim işlemeyi kullanan izleme çerçeveleri önemli ölçüde daha fazlasını elde etti Düşük maliyet gibi hareketli özelliklerin uzmanlar tarafından dikkate alınması, Farklı yeniliklerle konsolidasyona yönelik güvenilirlik ve uyarlanabilirlik. Buna göre, orman yangın yeri çerçevesi keşif oluşturularak planlanmıştır. ayırt etmek için resimleri ve resim işleme prosedürlerini kullanan hesaplamalar Yangın durumları, İzleme Merkezlerinin onayına bağlıdır. Bunda soruşturma çalışması, önerilen yangın yoluyla bir yangın uyarısının tasdiki yardımcı olur gerçekten tahmine bir göz atın. Talep için yangın kontrol tahmini önerildi yangın resmi ve yangın olmayan resimler için resim kullanarak sahte uyarıların azalması için yakın hareketlere dikkat etmek. Bir bilgi resminden veri çıkarmak için, histogram akşamı, RGB kaplama alanı ve YCbCr modeli tabanlı çerçeve hayal edildi. Yangın ve yangın dışı sembolizmin planlanması, kurala dayalı tasvir yoluyla tasvir edilmiştir. Veri görüntüsündeki yangını gizleyen piksellerin güç dönüşümü şu şekildedir: RGB parçalarının çıkarılması için de aynı şekilde ele alınan histogram değişikliği ile verilir. Silinen RGB kısımları, değiştirme aşamasına verilir. resim, parlaklığı yalıtmak için bir YCbCr gizleme modeline dönüştürülür. krominans.
Özet (Çeviri)
Monitoring frameworks utilizing picture handling has acquired substantially more consideration among the specialists on the moving characteristics like low-costs, dependability and adaptability towards consolidating with different innovations. Accordingly, the timberland fire location framework is planned by creating discovery calculations utilizing pictures and the picture handling procedures, to distinguish the occasions of fire dependent on the affirmation from the Monitoring Centers. In this investigation work, the attestation of a fire alert is helped through the proposed fire really take a look at estimation. The fire check estimation is proposed for the request for fire picture and non-fire pictures for the decline of counterfeit alerts using picture taking care of moves close. For the extraction of data from an information picture, a histogram evening out, RGB covering space, and YCbCr model based framework is imagined. The planning of fire and non-fire symbolism is portrayed by means of rulebased portrayal. The power makeover of fire concealing pixels in the data image is given by histogram change, which is likewise dealt with for the extraction of RGB parts. The RGB parts that have been erased are given to the change stage, where the picture is changed over to a YCbCr hiding model for isolating luminance from chrominance.