Poliester kumaşların jet boyama yöntemi kullanılarak PEDOT:PSS ile kaplanma olanaklarının araştırılması
Investigation of PEDOT:PSS coating possibilities of polyester fabrics using jet dyeing method
- Tez No: 727164
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akıllı tekstillerin gelişimindeki en önemli konulardan biri iletken veya yarı iletken davranış sergileyen ve organik polimerler olarak tanımlanan, elektriği iletebilen iletken polimerlerin varlığıdır. İletken polimerler herhangi bir metal içermeyen akıllı tekstillerin üretimine uygundur. Poli(3,4-etilendioksitiyofen):Poli(stirensülfonat) (PEDOT:PSS) son yıllarda akıllı tekstil üretiminde yaygın olarak kullanılan iletken polimerlerden biridir. Bu tez çalışmasında ilk defa çektirme prensibi ile çalışan jet boyama yöntemi kullanılarak poliester kumaşların PEDOT:PSS ile kaplama olanakları araştırılmıştır. Kaplama sırasında iki farklı dopant seçilerek, PES-PEDOT:PSS iletken polimerik kumaşların elektriksel, yapısal, morfolojik, termal ve nem yönetim özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in the development of smart textiles is to have conductive polymers that can conduct electricity, which are defined as organic polymers and exhibit conductive or semiconducting behavior. Conductive polymers are suitable for the production of smart textiles that do not contain any metals. Poly(3,4-ethylenedioxy thiophene):Poly(Styrenesulfonate) (PEDOT:PSS) is one of the widely used conductive polymer in smart textile production in recent years. In this thesis, the coating possibilities of polyester fabrics with PEDOT:PSS were investigated for the first time by using the jet dyeing method working with the exhausting principle. Electrical, structural, morphological, thermal and moisture management properties of PES-PEDOT:PSS conductive polymeric fabrics were determined by choosing two different dopants during coating.