Polyester kumaşların ınk jet baskısında ön işlemlerin baskı kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pre-padding processes on the print quality of ink jet printing of polyester fabrics
- Tez No: 625468
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, dispers boyarmaddeler ile polyester kumaşlar üzerine yapılan ink jet baskılar için baskı öncesinde kumaşa uygulanan ön işlemlerin baskı kalitesine, renk verimine, sürtme ve yıkama haslıklarına, tutum ve kontür netliğine etkisi ön işlemsiz kumaşlara yapılan ink jet baskılarla karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, baskı öncesi işlemlerde pH ayarı için kullanılan sitrik asit konsantrasyonu (pH etkisi), zayıf oksidasyon maddesi konsantrasyonu ve türü ve kıvamlaştırıcı konsantrasyonu (viskozite etkisi) ve türü gibi parametrelerin dispers ink jet baskılar üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmalarda zayıf oksidasyon maddesi olarak sodyum m-nitrobenzen sülfonat ve sodyum klorat; kıvam maddesi olarak da orta ve düşük viskoz alginatlar, guar, tamarinda ve sentetik olmak üzere 5 tür kıvamlaştırıcı kullanılmıştır. Ayrıca, dispers ink jet baskılar için fiksaj sıcaklık ve süresinin renk verimi üzerine etkisi de incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda polyester kumaşlar üzerine ink jet baskıda ön işlem uygulanmamış polyester kumaşlarda genel olarak renk veriminin ve baskı kalitesinin ön işlemli kumaşlara göre düşük olduğu gözlenmiştir. Farklı türdeki kıvamlaştırıcılar ile hazırlanan ön işlem patları ile emdirilen kumaşlarda renk verimini ve baskı kalitesinin arttığı, fakat aralarında çok belirgin farkların olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre baskı kalitesi, kontür netliği, haslıklar ve tutum açısından en uygun bulunan (optimum) bir polyester ön işlem reçetesi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in ink jet printing technology made with disperse dyestuffs on polyester fabric, the effect of pretreatments applied to the fabric and ink jet printing to polyester fabric without pretreatment on printing quality, color yield, rubbing and washing fastness, touch and contour sharpness were comparative researched. For this purpose, the effects of parameters such as citric acid concentration (pH effect), weak oxidation agent concentration and type and thickener concentration (viscosity effect) and type used on pH adjustment in prepress processes on dispersed ink jet printings. In studies, sodium m-nitrobenzene sulfonate and sodium chlorate as weak oxidation agents; 5 types of thickeners, medium and low viscous alginates, guar, tamarinda and synthetic, were used as thickeners. In addition, the effect of fixing temperature and time on color yield for disperse ink jet printing was also researched. As a result of the tests carried out, it was observed that the color yield and print quality of polyester fabrics that are not pretreated in ink jet printing are generally lower than the pretreated fabrics. It has been determined that in fabrics absorbed with pretreatment pastes prepared with different types of thickeners, color yield and print quality are increased, but there are no obvious differences between them. According to the results obtained, a (optimum) polyester pretreatment recipe which has been found to be most suitable in terms of print quality, contour sharpness, fastness and touch has been presented.