Çocuk sporcularda ağız ve diş sağlığı ile fonksiyonel hareket kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between oral and dental health and functional movement quality in child athletes
- Tez No: 727180
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TOSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde, büyüme-gelişim çağındaki çocuklar için sportif faaliyetler, fiziksel ve ruhsal gelişim açısından yararlı bulunmaktadır. Sportif faaliyetlerin, bireyin özgüvenini artırdığı, akran ilişkileri üzerinde olumlu ve güçlü etkilerinin olduğu ve yaşam kalitesini yükselttiği bilinmektedir. Takım sporlarında yer alıyor olmak çoğu zaman spor müsabakalarına katılımı beraberinde getirmekte ve gerçekleşen rekabet sonucunda kazanılan zafer, çocukların benlik saygısını artırabilirken; yenilgi elde etmek, böyle bir durumla nasıl başa çıkacaklarını öğretebilmektedir. Beden sağlığının iyi olması, başarılı bir sportif performans için ön koşul olarak kabul edilmektedir. Beden sağlığının önemli bir parçasının da ağız ve diş sağlığı olduğu bilinmektedir. Spor yapan bireylerin, ilgilendikleri spor branşının, antrenman süresi ve sıklığının ve beslenme alışkanlıklarının, ağız ve diş sağlığı üzerinde etkisi olduğu ifade edilmiştir. Geçmiş yıllarda şiddetli diş çürüğünün çocuklarda uyku, beslenme ve büyüme-gelişim üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve yaşam kalitesini negatif yönde etkilediği bildirilmiştir. Sportif aktiviteler, sporcu çocukların yaşamlarının bir parçası olduğundan bu durum hareket kalitelerini ve buna bağlı olarak sportif aktiviteler sırasındaki performanslarını olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuk sporcularda fiziksel performans ile ağız ve diş sağlığı arasındaki ilişkinin değerlendirildiği bir çalışmada DMFT skoru yüksek olan çocuk sporcuların daha düşük performans sergilediği bulunmuştur. Bu tez çalışması, Konya ilinde düzenli olarak futbol antrenmanlarına katılan 11-15 yaş aralığındaki 61 sağlıklı çocuk ile yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, sporcu çocuklarda DMFT (çürük, kayıp, dolgulu dişler) indeksi, Plak İndeksi ve Gingival İndeks kullanılarak ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi; Fonksiyonel Hareket Taraması (Functional Movement Screen)-(FMS) hareket analiz sistemi kullanılarak fonksiyonel hareket kalitesinin ölçülmesi ve elde edilen verilerle ağız ve diş sağlığı ile hareket kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çocuk diş hekimliği ve spor hekimliği alanlarını kapsayan bu çalışma, kendi alanında yapılmış ilk çalışmadır. Bu tez çalışmasının sonucunda, bireylerin ağız ve diş sağlığı ile hareket kalitesi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ağız ve diş sağlığı ile ilişkisi ortaya konan hareket sisteminin kalitesi, sporcu bireylerin sportif performans kalitesini etkilemesinin yanı sıra, yaralanmalardan korunması konusunda da önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışması, çocuk sporcuların sağlık durumu değerlendirilirken ağız ve diş sağlığı durumlarının göz ardı edilmemesi gerektiği gerçeğini ortaya koymuş ve ağız ve diş sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olduğu görüşünü desteklemiştir. Sporcu çocukların yaralanmalardan korunması, güvenli, etkili ve uzun vadeli fiziksel performans sergileyebilmesi için ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirilmelerinin, diş tedavilerini yaptırmalarının ve düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmelerinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, sports activities are found beneficial for physical and mental development for children in their growth-development age. It is known that sports activities increase the self-confidence of the individual, have positive and strong effects on peer relationships and increase the quality of life. Participation in team sports often brings together participation in sports competitions, and while the victory achieved as a result of competition can increase children's self-esteem; gaining defeat can teach them how to deal with such a situation. Good physical health is accepted as a prerequisite for a successful sportive performance. It is known that an important part of body health is oral and dental health. It has been stated that the sports branch, the duration and frequency of training, and the nutritional habits of the individuals engaged in sports have an effect on the oral and dental health. In the past years, it has been reported that severe tooth decay has negative effects on sleep, nutrition and growth-development in children and negatively affects the quality of life. Since sports activities are a part of the lives of child athletes, this situation may negatively affect the quality of movement of the child athletes and thus their performance during sports activities. In a study which is evaluating the relationship between physical performance and oral and dental health in child athletes, it was found that child athletes with higher DMFT scores performed lower. This thesis study was conducted with 61 healthy children between the ages of 11-15 who regularly attend football training in Konya. The aim of this study is to evaluate oral and dental health in athletes using DMFT (caries, lost, filled teeth) index, Plaque index and Gingival index; Functional Movement Screen (FMS) is the measurement of the functional movement quality using the movement analysis system and the relationship between oral and dental health and movement quality with the data obtained. This study, which covers the fields of pediatric dentistry and sports medicine, is the first study in its field. As a result of this thesis study, it was found that there is a positive and significant relationship between the oral and dental health of individuals and the quality of movement. The quality of the movement system, which is associated with oral and dental health, has an important place in protecting athletes from injuries as well as affecting the quality of sports performance. This thesis study revealed the fact that oral and dental health conditions should not be ignored when evaluating the health status of child athletes and supported the view that oral and dental health is an important part of general health. It was emphasized that the athletes should be informed about oral and dental health, have dental treatments and regularly undergo dental checks so that they can protect them from injuries and exhibit safe, effective and long-term physical performance.