Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvan Hastanesine muayene amaçlı getirilen köpeklerde kalp hastalıklarının ekokardiyografik prevalansı
Echocardiographic prevalence of heart diseases in dogs brought to Afyon Kocatepe University animal hospital for examination
- Tez No: 727192
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sunulan çalışma materyalini, Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvan Hastanesine muayene amaçlı getirilen, randomize seçilmiş, yaşları 4 ila 252 ay arasında değişen 58 köpek oluşturdu. Bu araştırmada, klinik olarak, köpeklerde kalp hastalıklarının görülme sıklığı ve dağılımının ekokoardiyografik muayene ile belirlenmesi amaçlandı. Çalışma sonucunda materyali oluşturan köpeklerden 14'üne edinsel kalp hastalığı tanısı kondu. Teşhis edilen kalp hastalıklarının dağılımı; mitral kapak regürgitasyonu (n=9), perikardiyal effüzyon (n=2), dilate kardiyomiyopati (n=1), mitral kapak stenozu (n=1) ve triküspit kapak yetmezliği (n=1) olarak belirlendi. Elde edilen sonuçlar çalışma grubunda en sık rastlanılan kardiyak hastalık olarak mitral yetmezliğe vurgu yapmaktadır. Çalışma verileri, herhangi bir nedenle veteriner hekime getirilen köpek hastaların %24.1'inde kalp hastalığına rastlandığını ortaya koydu. Veteriner klinik, poliklinik ve hayvan hastanelerine başvuran hastaların kardiyak yönlü de kontrollerinin sağlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The presented study material consisted of 58 randomly selected dogs, aged between 4 and 252 months, brought to Afyon Kocatepe University Animal Hospital for examination. In this study, it was aimed to determine clinically the incidence and distribution of heart diseases in dogs by echocardiographic examination. As a result of the study, 14 of the dogs that made up the material were diagnosed with acquired heart diseases. Distribution of diagnosed heart diseases; mitral valve regurgitation (n=9), pericardial effusion (n=2), dilated cardiomyopathy (n=1), mitral valve stenosis (n=1) and tricuspid valve regurgitation (n=1). The results obtained emphasize mitral insufficiency as the most common cardiac disease in the study group. The study data revealed that heart diseases were found in 24.1% of canine patients brought to the veterinarian for any reasons. It is recommended that patients who apply to veterinary clinics, polyclinics and animal hospitals should also be checked for cardiac aspects.