Haseki Eğitim ve Araştırma hastanesi çocuk yoğun bakımda tedavi gören zehirlenme vakalarının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of poisoning cases treated in Haseki training and Research Hospital child intensive care
- Tez No: 727191
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Önlenebilir morbidite ve mortalite nedenlerinden olan zehirlenmeler, günümüzde halen önemini koruyan bir halk sağlığı sorunudur. Semptomsuz seyredebileceği gibi hızla progresyon gösteren tablolara sebep olabilmektedir. Tablonun seyrini etkileyen faktörler birçok değişkene bağlıdır. Çalışmamızda, bölgemizin zehirlenme profili oluşturularak erken tanı ve tedavi konusunda farkındalığın arttırılması ve alınabilecek önlemlerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.03.2015-01.03.2021 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne zehirlenme nedeniyle yatırılan 85 olgu dahil edilmiştir. Olguların yaşı ve cinsiyeti, hangi maddeye hangi yolla ve nerede maruz kaldığı, olay ile başvuru arasında geçen süre, semptomları, fizik muayene bulguları, aldıkları tedaviler ve çocuk yoğun bakım ünitesinde yatış süreleri standardize edilmiş bir form ile kayıt altına alınmıştır. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 15.0 for Windows programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Olgularımızın 51'i (%60) kız, 34'ü (%40) erkek idi. 44 olgu (%51,8) 5 yaş ve altında, 7 olgu (%8,2) 6-11 yaş aralığında, 34 olgu (%40) ise 12 yaş ve üzerinde idi. Zehirlenmelerin %61,2'si kaza ile, %34,1'i öz kıyım amacı ile gerçekleşmişti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Poisoning, which is one of the preventable causes of morbidity and mortality, is a public health problem that still maintains its importance today. It can progress asymptomatically or cause rapidly progressive scenes. There are many factors affecting the scene. In our study, we aimed to raise awareness about early diagnosis and treatment by creating the poisoning profile of our region and to examine the precautions that can be taken. Materials and Methods: In our study, 85 cases hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of Haseki Training and Research Hospital Pediatric Health and Diseases Unit due to poisoning between 01.03.2015 and 01.03.2021 were included. Age and gender of cases, substance that was exposed, by which way and where, the elapsed time between the event and application, symptoms, physical examination findings, the treatment received and duration of hospitalization in pediatric intensive care unit were recorded with a standardized form. Ethics committee approval was received for this study. The data obtained from the research were evaluated in SPSS 15.0 for Windows program. Results: 51 (60%) of the patients were female and 34 (40%) were male. 44 cases (51.8%) were aged 5 years and under, 7 cases (8.2%) were between 6-11 years of age, and 34 cases (40%) were aged 12 and over. 61.2% of the poisonings were accidental, 34.1% were for the purpose of suicide.