İdiopatik pulmoner fibrozis'te biyolojik belirteçler
Biomarkers in idiopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 727207
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF), nedeni bilinmeyen, kötü prognozlu, kronik ve ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Hastalığın erken tanısında, prognozun belirlenmesinde ve tedaviye yanıtın izlenmesinde biyobelirteçler üzerinde çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı İPF'nin tanısında, tedavi izleminde ve prognozunun değerlendirmesinde pro-BNP, KL-6, MMP-7, SP-A, SP-D, VEGF ve periostin yerinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a chronic and progressive lung disease of unknown cause with a poor prognosis. Biomarkers are being studied in the early diagnosis of the disease, determining the prognosis and monitoring the response to treatment. The aim of this thesis study it is to determine the location of pro-BNP, KL-6, MMP-7, SP-A, SP-D, VEGF and periostin in the diagnosis, treatment follow-up and evaluation of the prognosis of IPF.